Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: od dzisiaj w urzędzie punkt informacyjny w sprawie śmieci

Anna Szałkowska
Iwona Base z Urzędu Miasta w Tczewie z książeczkami informacyjnymi w sprawie opłaty śmieciowej
Iwona Base z Urzędu Miasta w Tczewie z książeczkami informacyjnymi w sprawie opłaty śmieciowej Fot. Anna Szałkowska
Wiele pytań mają mieszkańcy w związku z opłatą za segregowanie śmieci.Masz wątpliwości w związku z formalnościami w sprawie opłaty śmieciowej? W najbliższy poniedziałek otwarty zostanie w Tczewie punkt pomocy w wypełnianiu deklaracji dotyczącej wysokości opłat za gospodarowanie odpadami.

**Deklaracje są dostępne w urzędzie, rozdysponowywać je będą również zarządcy nieruchomości, a w domach jednorodzinnych trafią do skrzynek. Na złożenie deklaracji mamy czas do końca miesiąca, chociaż na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej czas jest do 22 marca. Ruszyła też kampania informacyjna związana ze zmianami w gospodarce śmieciowej - do skrzynek pocztowych w Tcze-wie trafią 23 tysiące informatorów opisujących zmiany.

Przypomnijmy, w lipcu br. samorządy przejmą na siebie ciężar związany z odpowiedzialnością za odbiór i przetwarzanie odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańców. Zgodnie z nowymi przepisami do końca marca będziemy musieli złożyć w ratuszu specjalne deklaracje, w których określamy, ile osób mieszka w danym gospodarstwie i deklarujemy - czy będziemy segregować odpady.
Mimo że informacji jest sporo, mieszkańcy i tak narzekają na... ich brak. - Nie każdy kupuje gazetę lub śledzi informacje w internecie - mówi rozgoryczona tczewska emerytka. -Teraz dowiadujemy się, że mamy na złożenie deklaracji niewiele czasu, bo do końca marca. Zostało naprawdę niewiele czasu.

Dla tych, którzy wciąż niewiele wiedzą, mamy garść potrzebnych informacji. W przypadku wspólnot, deklaracje składamy do zarządów wspólnot. Lokatorzy Zakładu Gospodarki Komunalnej Zasobami Mieszkaniowymi w Tczewie składają dokument w zakładzie, natomiast w przypadku spółdzielców - deklarację przynosimy do spółdzielni.
W przypadku płatności - za lokale z wyodrębnioną własnością będziemy płacić w urzędzie - w pozostałych przypadkach opłata będzie wliczona w czynsz. Każdy właściciel lokalu musi się zdeklarować, czy będzie segregował odpady, czy nie. Musimy też podać, ile osób znajduje się w danym mieszkaniu. Dane te możemy zweryfikować w dziale ewidencji ludności.

- W przypadku domów jednorodzinnych zarówno złożenie deklaracji, jak i uiszczenie opłat odbędzie się w urzędzie - mówi Iwona Base z Urzędu Miasta w Tczewie.
Zgodnie z nowymi przepisami mieszkańcy obiektów wielorodzinnych, którzy zadeklarują, że będą segregować odpady, będą nadal korzystać z pojemników np. "dzwonów", odbierane będą od nich też odpady mieszane.
Z kolei w domkach jednorodzinnych właściciele otrzymają rocznie 28 worków do segregacji, pojemnik na odpady mieszane oraz w okresie zimowym - pojemnik na popioły. Odpady zmieszane (niesegregowane) - odbierane będą nie rzadziej niż raz na tydzień, odpady zebrane selektywnie: makulatura, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe oraz metale - odbierane będą nie rzadziej niż raz na miesiąc, natomiast szkło - nie rzadziej niż raz na kwartał.
Pozostało do wyjaśnienia sporo nieścisłości. Przykładowo jeśli do pojemników do segregacji będą trafiać śmieci innego typu, istnieje obawa że lokatorom zostanie zwiększona opłata za odbiór (do wysokości kwoty niesegregowanej). Tego obawiają się mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie. - Wszystko okaże się w praktyce - mówi Józef Olech, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie. - Nie warto już teraz martwić się na zapas.

Droga do ustalenia stawek była wyboista - czytaj tutaj

Co wrzucać

POJEMNIK LUB WOREK W KOLORZE ŻÓŁTYM "PLASTIK" butelki po napojach (np. typu PET), kosmetykach i środkach czystości (np.: po szamponach), opakowania po żywności (np. margarynach), koszyczki po owocach, pojemniki po artykułach sypkich, art. gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych- czyste kanistry, torebki, worki, reklamówki, folie, opakowania tekturowe po napojach, zakrętki, opakowania metalowe.

POJEMNIK LUB WOREK W KOLORZE NIEBIESKIM "MAKULATURA"
książki, gazety, czasopisma, katalogi, prospekty i foldery,papier szkolny i biurowy, torby papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe i tekturowe, tekturę, ścinki drukarskie,zapisane kartki.

POJEMNIK LUB WOREK W KOLORZE ZIELONYM "SZKŁO" butelki po napojach i sokach,słoiki po żywności, butelki po napojach alkoholowych, opakowania po kosmetykach.

Opakowania, przed włożeniem do worka lub pojemnika segregacyjnego należy opróżnić z płynów, resztek żywności lub innych zanieczyszczeń.

Zabrania się

1. Umieszczania w pojemnikach na odpady komunalne zmieszane lub w pojemnikach i workach na odpady selektywnie zebrane, odpadów niezgodnych z przeznaczeniem pojemnika lub worka.

2. Umieszczania w pojemnikach lub workach śniegu i lodu.

3. Umieszczania w pojemnikach lub workach gorącego popiołu. Popiół po przestudzeniu należy umieszczać w pojemnikach metalowych do ich selektywnego zbierania.

4. Wrzucania odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych, sklepów, punktów gastronomicznych, usługowych i innych nieruchomości, na których powstają odpady, do koszy ulicznych oraz do pojemników innych właścicieli nieruchomości.

5. Spalania odpadów na powierzchni ziemi oraz w instalacjach grzewczych budynków.

Te istotne informacje warto zapamiętać. Deklaracje składają właściciele nieruchomości zamieszkałych. Przez właściciela nieruchomości należy rozumieć także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu,

a także inne podmioty władające nieruchomościami. Natomiast nieruchomość zamieszkała to nieruchomość przeznaczona do trwałego przebywania osób w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.
Deklaracji nie składają właściciele nieruchomości niezamieszkałych. Nieruchomości niezamieszkałe - to obiekty i tereny przeznaczone pod działalność gospodarczą, działalność handlową i usługową, a także obiekty użyteczności publicznej.
Właściciele nieruchomości niezamieszkałych nadal sami zawierają umowę na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcami, którzy są wpisani do Rejestru Działalności Regulowanej prowadzonego przez prezydenta Miasta Tczewa.
Od 18 marca br. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Tczewie na parterze przy Biurze Obsługi Klienta uruchomiony zostanie punkt pomocy w wypełnianiu deklaracji czynny
od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00.

W razie pytań i wątpliwości w sprawach związanych z wypełnieniem deklaracji, wysokości opłat i innych - pomocy udzielamy pod numerami telefonów
58 77 59 346
oraz
58 77 59 396

od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8.00 do 15.00 oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego w Tczewie w Wydziale Spraw Komunalnych, II piętro, pokój 42- 43 oraz 54
e-mail [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto