Na Światowy Dzień Kaszubów, który odbędzie się w niedzielę w Szymbarku przyjadą setki Kaszubów, także z poza kraju. W uroczystościach udział zapowiedziało również wielu znakomitych gości, m.in.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na Światowy Dzień Kaszubów, który odbędzie się w niedzielę w Szymbarku przyjadą setki Kaszubów, także z poza kraju. W uroczystościach udział zapowiedziało również wielu znakomitych gości, m.in. były prezydent RP Lech Wałęsa, premier RP Donald Tusk, ambasador Kanady.


W środę w nocy przyjechała już dziewięcioosobowa delegacja kanadyjskich Kaszubów, potomkowie pierwszych emigrantów z powiatów kościerskiego, kartuskiego, bytowskiego, którzy pod koniec XIX wieku osiedli w okolicach Ontario. W grupie tej jest m.in. Ed Chippior, który podarował polskim Kaszubom i Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, starą 150-letnią drewnianą chatę, jaką wybudować musieli sami, by przetrwać pierwsze lata na obczyźnie, jego praprapradziadkowie August i Marianna Szczypiorowie z Sierakowic. Po roku starań o umożliwienie sprowadzenia chaty do Polski, a potem prawie miesięcznej podróży, zagroda została odtworzona w CEPR. Otwarcie chaty i udostępnienie wystawy fotograficznej ukazującej losy emigrantów z Kaszub w Kanadzie, właśnie w niedzielę.


Do niedzieli goście z Kanady poznawać będą Stary Kraj, jak mówią o Polsce, ojczyznę swoich przodków, z którą tak bardzo wciąż się utożsamiają. Wczoraj zwiedzili m.in. katedrę Oliwską i spotkali się w Instytucie Kaszubskim w Gdańsku z prof. Józefem Borzyszkowskim. Dzisiaj odwiedzą Wejherowo - muzeum piśmiennictwa i kalwarię, a po południu w Pucku spotkają się ze starostą puckim i wyruszą z Jastarni w rejs po zatoce. Niezwykłe przeżycia dostarczy jutrzejsze spotkanie w Lipuszu i odwiedzanie miejsc związanych z rodziną Etmańskich. W planie także zwiedzanie Kościerzyny i spotkania z posłem Zdzisławem Czuchą oraz zrzeszeńcami. W niedzielę, zanim wszyscy spotkają się na uroczystościach w Centrum Edukacji i Promocji Regionu, podziwiać będą Kaszuby ze szczytu Wieżycy. Kolejne dni pobytu kanadyjskich Kaszubów, to kolejne atrakcje i przeżycia - spotkanie w Gdańsku z senatorem Kazimierzem Kleiną, rozmowy o wspólnych przyszłościowych projektach i współpracy, zwiedzanie Gdańska, zespołu klasztornego w Żukowie, spotkanie w Kartuzach z samorządowcami powiatu i gminy. W planie jest również odwiedzenie Sierakowic, kolebki Szulistów, którzy wyemigrowali stąd do Kanady w 1858 roku. Przed odlotem do Kanady niezwykli goście zwiedzą Warszawę i parlament.


Dla czwartego, piątego pokolenia Szczypiorów, Etmańskich, Czapiewskich czy Szulistów Polska znana jest z prasy, telewizji i przekazów ustnych, dlatego kilka dni pobytu w Polsce to dla nich ogromne przeżycie. Co ciekawe, goście z Kanady nie mówią po polsku, natomiast doskonale porozumiewają się w języku ... kaszubskim.


- To język, którego nauczył nas w domu tata, a jego nauczył mówić po kaszubsku też tata i dziadek - powiedział Donie Etmański. - Nie mówiło się inaczej, a my myśleliśmy że mówimy po polsku. Dziadek miał siedem lat jak trafił z rodzicami do Kanady. W 1929 urodził się mój ojciec, potem ja. Mam teraz 53 lata. Moje dzieci, mimo że to już kolejne pokolenie urodzone w Kanadzie, też zdają sobie sprawę ze swoich kaszubskich i polskich korzeni. Jestem wdzięczny ojcu, że tak dużo opowiadał nam o Kaszubach i wpajał pamięć o przodkach. My Kanadyjscy Kaszubi tę pamięć przekazujemy teraz następnym pokoleniom, jest ona w nas tak mocna, jak nasza wiara. I ogromnie się cieszymy, że też tu w Polsce, w Szym-barku będzie ślad tych, którzy zmuszeni byli emigrować.

W niedzielę o godz. 14 rozpoczną się uroczystości związane ze Światowym Dniem Kaszubów. Bezpłatne wejście na teren CEPR i udział w nich mają wszystkie osoby o nazwisku Szczypior, Szulist, Etmański, Czapiewski, Jaskulski.Przyjechali z Kanady zobaczyć "swoją" chatę
Przez osiem dni będą zwiedzać Pomorze i Polskę


16 sierpnia Światowy Dzień Kaszubów


14.00 - msza św. z kaszubską liturgią słowa (oprawa muzyczna Cappella Gedanensis)

15.15 - wyprowadzenie sztandarów na plac przed Domem Kaszuby Trapera

15.30 - uroczyste otwarcie spotkania - m.in. wystąpienia gości

16.25 - projekt "Światowe Centrum Kaszubów" i historia domu pierwszych osadników kaszubskich w Kanadzie

16. 35 - koncert skrzypcowy Roberta Kowalskiego z oprawą Cappelli Gedanensis

16. 55 - zasadzenie symbolicznych drzew obok chaty z Kanady

17.05 - odsłonięcie pomnika i otwarcie zagrody pierwszych osadników kaszubskich w Kanadzie

17.20 - występ zespołu folklorystycznego Kościerzyna

17.50 - występ zespołu kaszubskiego CSB

19.00 - projekcja filmu Wiedno Kaszebe (Zawsze Kaszuby)

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!