Piotr Kończewski, dyrektor LOT Kociewie, w trakcie prezentacji tras konnych Piotr Kończewski, dyrektor LOT Kociewie, w trakcie prezentacji tras konnych

Piotr Kończewski, dyrektor LOT Kociewie, w trakcie prezentacji tras konnych (© Fot. Maciej Jędrzyński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Projekt "Kociewie na 4 kopyta" ma być atrakcją turystyczną, jakiej dotąd w regionie nie było i to nie tylko dla turystów z Polski, ale i z zagranicy. Mówiono o tym podczas specjalnej konferencji w Pomorskiej Wyższej Szkole Polityki Społecznej i Gospodarczej w Starogardzie Gdańskim, z udziałem m.in. przedstawicieli ośrodków jazdy konnej z Kociewia oraz samorządowców miast i gmin kociewskich.

W czasie spotkania przedstawiono dotychczasowe efekty oraz najważniejsze plany na przyszłość w związku z tym coraz głośniejszym przedsięwzięciem, związanym z wytyczaniem na całym Kociewiu tras konnych.

- Plusem tego projektu jest chociażby to, że tzw. koniarze mają swoje trasy, a nadleśnictwa, które przywiązują dużą wagę do ochrony lasów, wiedzą, gdzie ten ruch konny może się odbywać - mówił Antoni Cywiński, wójt Kalisk, prezes nieistniejącego już Turystycznego Stowarzyszenia Gmin Kociewsko-Borowia- ckich "Bór", które było pomysłodawcą projektu.

Podkreślano też, że w ramach projektu doszło do niespotykanej dotąd na taką skalę współpracy między ośrodkami jeździeckimi oraz gminami.
Celem jest stworzenie atrakcyjnego produktu turystycznego. Pierwsze efekty już są. W ubiegłym roku oznakowano prawie 121 kilometrów tras konnych. Powstał też przewodnik opisujący 38 ośrodków jeździeckich i gospodarstw agroturystycznych, znajdujących się w pobliżu istniejących i przyszłych tras. Wydano mapę tychże tras.

- Czeka nas jeszcze znakowanie dalszych odcinków tras, poszerzanie bazy ośrodków, promowanie tras z myślą o turystach z Niemiec - mówił Piotr Kończewski, dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie, która jest koordynatorem projektu. - Planujemy pozyskać pieniądze na ten cel między innymi z Urzędu Marszałkowskiego oraz gmin.

Jedną z osób, które uczestniczyły w konferencji, był Zdzisław Drężek, właściciel kwatery agroturystycznej Kręgski Młyn, w gminie Starogard Gdański. Dysponuje on 8 końmi, ma też miejsca noclegowe.- Trasy konne, wszelkie informacje na ten temat to bardzo dobra oferta dla przyjeżdżających na nasze tereny miłośników koni. Dzięki temu turysta nie zabłądzi i będzie wiedział, co na danej trasie się znajduje - powiedział nam pan Zdzisław.

Jacek Zdrojewski z firmy doradczej Trek zwracał uwagę na to, że nie tylko szlaki są magnesem dla turystów. Liczy się przede wszystkim oferta ze strony ośrodków (na przykład szkoły jazdy konnej, hotele dla koni) oraz oferta obiektów noclegowych i gastronomicznych, położonych na trasach lub w ich pobliżu. Im lepsza będzie ta oferta, tym lepszą markę będzie miało przedsięwzięcie "Kociewie na 4 kopyta".Projekt z naszym udziałem

O pomyśle utworzenia tras konnych zaczęto mówić dwa lata temu.
Było to podczas walnego zgromadzenia Turystycznego Stowarzyszenie Gmin Kociewsko-Borowiackich "Bór" w Kaliskach. Tereny Kociewia sprzyjają konnej rekreacji, poza tym istnieje tu sporo ośrodków jeździeckich i kwater. Pomyślano, że warto połączyć siły i stworzyć nową atrakcję turystyczną. W latach 2008-2009 z inicjatywy stowarzyszenia odbyło się 10 spotkań warsztatowych, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele gmin, miłośnicy jazdy konnej, właściciele ośrodków jeździeckich oraz pracownicy nadleśnictw. W efekcie opracowano projekt i na mapie wskazano trasy konne o łącznej długości ponad 400 km. Pozyskano pieniądze na projekt z Urzędu Marszałkowskiego, Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Umożliwiło to m.in. oznakowanie w ub.r. tras konnych o łącznej długości prawie 121 km. Dodajmy, że nazwa projektu wzięta została przez projektodawców, za naszą zgodą, z jednego z naszych artykułów na ten temat.Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!