W 1974 r W 1974 r

W 1974 r. Tadeusz Kubaty (z prawej) jako prymus skończył studia na Wydziale Dowódczym Wyższej Szkoły MW w Gdyni i został promowany na porucznika (© archiwum prywatne)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Oskarżony o korupcję, opisywany w mediach. Teraz uniewinniony ze wszystkich zarzutów

Przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Poznaniu zapadł wyrok,w sprawie byłego szefa logistyki Marynarki Wojennej, kmdr. Tadeusza Kubatego. Po niespełna sześciu latach kmdr Kubaty został uniewinniony od popełnienia zarzucanych mu aktem oskarżenia czynów.

- W walce o dobre imię musiałem podjąć ciężar udowodnienia własnej niewinności - mówi dziś kmdr rez. Tadeusz Kubaty.

Rzecznik dowódcy MW, kmdr por. Bartosz Zajda komentuje wyrok jednym zdaniem: - Od samego początku Marynarce Wojennej zależało na pełnym i wnikliwym wyjaśnieniu tej sprawy.

Do zatrzymania w 2004 r. czwartego w hierarchii oficera floty RP doszło wskutek działań Wojskowych Służb Informacyjnych, które - na polecenie ówczesnego ministra obrony narodowej badały "sprawę ustawionych przetargów" w Marynarce Wojennej RP. Komandora zatrzymano (w areszcie przebywał łącznie pół roku) pod zarzutem popełnienia kilkunastu przestępstw korupcyjnych, polegających na przyjęciu w latach 1994-2003 korzyści majątkowych od firm zagranicznych.
Wyrok poznańskiego sądu nie jest prawomocny, a jego uzasadnienie ma być objęte klauzulą tajemnicy. Zastępca wojskowego prokuratora okręgowego w Warszawie, płk. Ireneusz Szeląg zapowiada, że po otrzymaniu uzasadnienia prokurator prawdopodobnie zadecyduje o zaskarżeniu wyroku. Niewykluczone, że w takiej sytuacji na ostateczny werdykt komandor musiałby czekać kolejne lata.

Całą historię komandora przeczytasz w piątkowym, papierowym wydaniu "Polski Dziennika Bałtyckiego" w magazynie "Rejsy"

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (11)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ołowniuk (gość)

Cała marynarka wojskowa trudniąca się remontami, zaopatrzeniem to za czasów Kubatego w większości złodzieje. Każdy w Gdyni to wie. O co tyle krzyku. Że ŻW kombinowała aby rozmyć sprawę? A może Kubaty przepisał w międzyczasie majątek na swych rewelacyjnie zarabiających potomków i wyszło, że jest biedny jak polski oficer.....

majtek (gość)

Wychodzi na to, że w marynarce w ogóle nie kradli i nie kombinowali z częściami zamiennymi, a Kubaty oczywiście walczył o jasne reguły zaopatrywania. Śmieszna ta prokuratura. No cóż, Drzewiecki ma rację. Polska to dziki kraj. A przecież wystarczyło sprawdzić skąd Kubaty miał kasę na te wszystkie wille. Tyle i aż tyle.

mina (gość)

Nie wierzę ani w prawdę ,ani sprawiedliwośc w kraju lodziarzy i złodzieji na stanowiskach!

Henio (gość)

Skoro oskarżony jest niewinny to oznacza tylko jedno : materiał oskarżenia został spreparowany przez Prokuraturę Wojskową!
Aby sprawa ta została zakończona niezbędny jest akt oskarżenia i wyrok dla "prowodyrów" z prokuratury.
Tego wymaga sprawiedliwość!
Założę się, że gówno z tego!
tzw. "prawdy", i tak każdy się domyśla...

Baca (gość)

Komus Pan Panie komandorze skutecznie pomieszał szyki i przeszkodził w interesach.Tam nalezy szukać inspiratorów Pana aresztowania.Wyobrażam sobie co Pan przeszedł a przy okazji dokonała się weryfikacja przyjaciół.Jako żołnierz jest Pan człowiekiem walki i jestem pewien że osiagnie pan swój cel.

zlośliwiec (gość)

Polska - zgnojenie człowieka jak za dawnych czasów .Uczniowie przerastają swoich nauczycieli ubeków.

hn (gość)

najpierw mówili, o co podejrzewają to teraz niech powiedzą, dlaczego już nie. Po tylu latach klauzula tajne jest tylko po to, żeby ochronić tych, którzy na załatrwieniu komandora zyskali. Należy to się jemu i jego rodzinie. To było kiedyś skazanie bez wyroku.

mg (gość)

i tajemnica Państwowa właśnie do tego służy, aby nikt sie o przekrętach nie dowiedział.

rad (gość)

Jesteśmy w Polsce, a nie w powieści Kafki. Chcę wiedziec, kto i dlaczego oskarżył tego człowieka, jeśli naprawdę jest niewinny. Niech MW też wyjaśni

ZAS (gość)

Pan komandor nie ma szans. Zobaczcie kto go promował. Niesłuszny Minister Obrony Narodowej. Niesłusznego oficera. IPN nie dopuści by go uniewinniono. Nawet po 25 krotnym uniewinnieniu w kolejnych sądach, nawet amerykańskich, cz y watykańskich, IPN znajdzie na komandora teczkę. Ci fachowcy od niepodległości już tak mają. Życzę oczywiście panu wszystkiego najlepszego i pozdrawiam. Niestety niesłuszny Polak.