Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniew. Skwer powstający w ramach rewitalizacji odsłoni fundamenty dawnego kościoła [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
Podczas prac rewitalizacyjnych odkryto fundamenty dawnego kościoła ewangelickiego i jego prezbiterium. Przy dawnej fosie z kolei natrafiono na szczątki ludzkie. Prawdopodobnie są to ofiary II wojny światowej. Decyzją konserwatora zabytków prace na razie zostały wstrzymane. W efekcie zakończenie rewitalizacji Starego Miasta ulegnie opóźnieniu. Inwestycja współfinansowana jest przez gminę Gniew oraz ze środków unijnych.

Dla starszych mieszkańców Gniewa odkrycie fundamentów dawnego kościoła ewangelickiego nie było niczym zaskakującym. Świątynia wzniesiona została w 1818 r. i jeszcze kilka lat po II wojnie światowej służyła wiernym.
- Kościół został rozebrany w 1957 r. - wspomina pani Agnieszka, archeolog z Gniewa. - Z cegieł pochodzących z tego kościoła wzniesione zostały dwa budynki przy ul. 27 Stycznia. Dzwon trafił do kościoła pw. św. Mikołaja w Gniewie, a co się stało z dzwonnicą - nie wiadomo. W tamtych czasach różnie traktowano sprawy związane z religią.

Pierwsze prace archeologiczne w poszukiwaniu fundamentów dawnego ratusza prowadziła na początku lat 80. ubiegłego wieku prof. Elżbieta Choińska - Bohdan.
- Na fundamenty dawnego ratusza i prezbiterium kościoła natrafiliśmy podczas prac rewitalizacyjnych - mówi pani Agnieszka. - O fakcie tym poinformowano Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Efektem było wstrzymanie prac w rynku. Potrzebna jest korekta projektu tego obszaru inwestycji.
Teraz jest czas na przeprojektowanie. Dużych zmian raczej nie będzie. Konserwator zabytków zalecił, aby połowa terenu skweru odsłaniała zarys dawnego kościoła.
- Druga część, ta z fontanną, po prostu zostanie nieco przesunięta - wyjaśnia pani archeolog.

Tomasz Sikora, wiceburmistrz Gniewa, zapewnia, że prace rewitalizacyjne powinny zostać ukończone do kwietnia przyszłego roku.
- Gniewski rynek ma być miejscem atrakcyjnym, chętnie odwiedzanym przez turystów - mówi. - Na tym nam najbardziej teraz zależy.
Coraz więcej konkretów pojawia się też w temacie domu Leona Wyczółkowskiego, znanego polskiego malarza, grafika, rysownika, jednego z wiodących przedstawicieli Młodej Polski w dziedzinie malarstwa.

W budynku tym, na piętrze będą dwa apartamenty. Na dole powstanie Cafe Bistro. - Planujemy otworzyć tam wystawę poświęconą malarzowi - mówi Jakub Jaskólski, prezes spółki komunalnej Inwest-Kom. - Na pewno znajdą się tam pamiątki, dokumenty, ale będą też prace tego artysty. Kamienica ma być nie tylko upamiętnieniem jego pobytu w Gniewie, ale i atrakcją na Starym Mieście.

Warto przypomnieć, że gmina Gniew wniosła aportem do spółki kamienicę. Realizacją zadania zajmuje się spółka Inwest-Kom. Obecnie trwają prace nad projektem przedsięwzięcia. Inwestycja powinna być gotowa do końca maja 2019 roku, a więc na nowy sezon turystyczny.

Tczew NaszeMiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto