Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Flex w Tczewie: jeden dzień z życia firmy. Kiedy praca staje się pasją... [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
Pracę we Flex cenimy za możliwość rozwoju osobistego i zawodowego - zgodnie podkreślają członkowie załogi jednego z największych pracodawców w regionie. Jak wygląda ich typowy dzień?

To, jak wygląda jeden dzień z życia firmy Flex, najlepiej zobaczyć oczami pracowników.

Daria Czajowska, Ewelina Czuj - kontrolerki jakości, wspólnie 3 lata we Flex
Ewelina: Do pracy często przyjeżdżam rowerem. Jak wiadomo nasza firma stawia wysoko cele ekologiczne, więc ja nie chcę dodatkowo zanieczyszczać powietrza spalinami. Dodatkowo poprawia to moją kondycję, a to dla mnie ważne.
Daria: Ja nie jestem tak ekologiczna, jak koleżanka. Z racji dojazdu do pracy z Gdańska jestem skazana na auto. Ale nie stanowi to problemu, gdyż w naszej firmie popularny jest car pooling.
Daria i Ewelina: Naszym zadaniem jest nie tylko sprawdzanie produktu pod kątem jego zgodności z wymaganiami klienta. Jesteśmy również po to, aby pomóc ludziom zatrudnionym na stanowiskach operatorskich. Często zdarzają się sytuacje, gdzie pracownicy mniej lub bardziej świadomie popełniają błędy. Jak powiada stare polskie przysłowie: „Nie myli się ten, kto nic nie robi”. Pomyłki są wpisane w naszą ludzką naturę i my, jako kontrolerzy, czuwamy nad tym, aby zdarzały się jak najrzadziej. Audytując proces zwracamy uwagę, jak pracownicy wykonują powierzone im zadania, gdy zauważymy nieprawidłowości, informujemy pracownika o tym, podpowiadamy (oczywiście opierając się na odpowiednich instrukcjach), jak prawidłowo pracować. Często rozmawiamy z operatorami na temat usprawnień na linii produkcyjnej. Wspólnie możemy działać w kierunku usprawniania procesu produkcyjnego.
Poza wyżej opisanymi czynnościami kontrolujemy także jakość komponentów, które trafiają na linie montażowe. W branży elektronicznej bardzo ważna jest precyzja wykonania poszczególnych elementów. Dlatego sprawdzenie prawidłowego wykonania lutowania, podłączenia przewodów sygnałowych czy zasilających, a także skręcania poszczególnych części za pomocą dedykowanych śrub jest kluczowym elementem, stanowiącym o końcowym wyniku jakości produktu. Dbamy o to, aby na stanowiskach montażowych panował ład i porządek, gdyż każdy pomylony element czy drobina kurzu może negatywnie wpłynąć na działanie produktu.
Podsumowując, praca kontrolera jakości nie należy do najłatwiejszych. Trzeba wykazywać się dużą wiedzą na temat produktu, która często jest wiedzą specjalistyczną, być osobą charyzmatyczną, a czasami wydobyć z siebie nieskończone pokłady cierpliwości. Ale gdy widzimy poprawę statystyk dotyczących jakości wiemy, że było warto zmagać się ze wszelkimi przeciwnościami!
Ewelina: Pracę we Flex cenię za możliwość rozwoju zawodowego i osobistego, m. in. kursy angielskiego czy możliwość uczęszczania w wielu szkoleniach. Poza tym, za atmosferę w pracy i wspaniałych ludzi, którzy mnie otaczają.
Daria: Dla mnie z kolei ważne jest to, że Flex dał mi szansę podjęcia pierwszej pracy. Nie usłyszałam tu, że mój brak doświadczenia jest czymś złym. Zostałam bardzo miło przyjęta, szczególnie przez koleżanki i kolegów z Kontroli Jakości.

Piotr Chojnacki, technik napraw i instruktor, od 16 lat we Flex
Wkraczam do akcji, gdy kontrolerzy jakości, jak Daria i Ewelina zadecydują, że produkt nie przechodzi kontroli jakości, ponieważ na co dzień zajmuję się naprawą płytek PCB oraz gotowych produktów. Zazwyczaj dzień pracy zaczynamy od spotkania informacyjnego z brygadzistą, który przekazuje nam niezbędne informacje dotyczące bieżącej produkcji oraz mojej pracy, a następnie zaczynam naprawy. Jak one wyglądają? Pierwszym krokiem jest inspekcja wizualna, w trakcie której każdemu technikowi napraw przydaje się wiedza na temat komponentów i działania układów elektronicznych oraz po prostu spostrzegawczość. Gdy inspekcja wizualna nie wystarczy, do pracy wkraczają zasilacze i urządzenia pomiarowe - oscyloskop, multimetr, częstościomierz oraz inne przyrządy mierzące m. in. napięcie, przebiegi elektryczne czy częstotliwość. Kiedy błąd już jest odnaleziony zaczynam naprawę, często polegającą na wymianie komponentów. Tutaj zdolności manualne to rzecz najważniejsza, ponieważ często konieczne jest przylutowanie komponentów wielkości główki od szpilki, ale pracownicy Flex'a radzą sobie z tym doskonale!
Jestem jednym z pierwszych pracowników zatrudnionych przez Flex w 2000 r. i mogę śmiało powiedzieć, że po tych wszystkich latach moja praca nadal jest moją pasją. Przede wszystkim dlatego, że biorę udział w wielu ciekawych projektach oraz mam do czynienia z nowymi technologiami, dopiero pojawiającymi się na rynku, a które później odnajduję w produktach ze sklepowych półek. Nie ukrywam, że wtedy cieszy mnie, że wiem dokładnie, jak te urządzenia są zbudowane i jakie innowacje zostały wykorzystane przy ich produkcji.

Flex w pigułce
Flex dostarcza kompleksowe rozwiązania przyszłości dla małych i dużych firm w zakresie projektowania i wytwarzania produktów, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Swoim klientom zapewnia usługi inżynieryjne, produkcyjne oraz zintegrowany łańcuch dostaw. Flex zatrudnia 200 tys. pracowników w 30 krajach i kieruje się misją budowania bardziej inteligentnego świata. Flex w Tczewie powstał w 2000 r. Firma zatrudnia 4000 pracowników i posiada park przemysłowy, na który składają się trzy budynki o powierzchni 60 tysięcy m. kw. W pierwszym z nich odbywa się montaż płytek elektronicznych, modułów oraz urządzeń elektronicznych. W drugiej hali ma miejsce obróbka metalu i montaż złożonych produktów, takich jak szafy bazowe do telefonii komórkowej, drukarki 3D czy maszyny samoobsługowe. Trzeci i najnowszy obiekt spełnia funkcję nowoczesnego centrum logistycznego. Tczewska fabryka oferuje swoim klientom całą gamę usług, poczynając od projektu produktu, poprzez opracowanie linii produkcyjnej, produkcję, aż po kompleksowe usługi dystrybucyjne i logistyczne. Realizuje zamówienia dla znanych na całym świecie marek m. in. z branży telekomunikacyjnej, przemysłowej, wydobywczej oraz elektroniki użytkowej. Klientami Flex w Tczewie są zarówno światowe korporacje, jak i firmy średnie oraz dopiero rozpoczynające działalność.

Czy wiesz, że?
Flex działa w Tczewie od 2000 r.
49 proc. pracowników Flex to kobiety.
7,5 roku to średni czas pracy jednej osoby.
219 inżynierów pracuje we Flex.
60 tys. m. kw. zajmują trzy hale Flex.
11 tys. miejsc paletowych znajduje się w magazynie.
27,5 ton nacisku na minutę generują maszyny we Flexie.
W ostatnich latach firmę Flex doceniono 6 nagrodami.

Co Flex zapewnia swoim pracownikom?
- zdobycie doświadczenia w projektach o zasięgu międzynarodowym oraz dostęp do nowoczesnych technologii,
- międzynarodowe środowisko pracy i współpracę z wysokiej klasy specjalistami,
- rozwój poprzez dofinansowania do studiów lub nauki języków obcych, rekrutacje wewnętrzne, udział w szkoleniach i konferencjach,
- karty sportowe oraz możliwość bezpłatnego korzystania z siłowni, która znajduje się na terenie parku przemysłowego,
- prywatną opiekę medyczną - gabinet lekarski na terenie fabryki,
- miejsca dla dzieci pracowników w żłobku FlexKids,
- ferie, półkolonie, bale karnawałowe dla dzieci pracowników,
- pracę odpowiedzialną i pełną wyzwań.

(tekst na prawach ogłoszenia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto