Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska Noc Muzeów w Tczewie i Gniewie! [ZOBACZ PROGRAM]

(PZ)
Już w sobotę odbędzie się Europejska Noc Muzeów. W Gniewie zabawa rozpocznie się o godz. 20.00, natomiast w Tczewie o 19.00. Zapraszają Fabryka Sztuk, Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły oraz Zamek Gniew.

PROGRAM - FABRYKA SZTUK W TCZEWIE

Dziedziniec:
19.00-00.00 – Fotobudka

To świetna zabawa dla każdego. Dodatkową atrakcją są gadżety, tj. wąsy, okulary, usta. Zdjęcia wysyłamy na e-maila.

19.00–00.00 – Ogromne klocki
Dzieci konstruują ogromne budowle z dużych klocków „wafli”. Budowane są roboty, budynki i wszystko, co dzieci sobie wymarzą!

19.00–00.00 – Wielkie gry
Ulubione gry w wersji maxi (jenga, twister, warcaby, chińczyk).

19.00–00.00 – Warsztaty recyklingu
Warsztaty recyklingowe nie tylko rozwijają zdolności twórcze i manualne, ale również przybliżają zagadnienia związane z ochroną środowiska. Podczas warsztatów powstaną ekologiczne zabawki, maszyny, pojazdy, domy, do budowy których użyjemy nietypowych materiałów budowlanych.

19.00–00.00 – Mobilne Planetarium

22.00 – Spacer antynaukowy
Tematem przewodnim Nocy Muzeów jest nauka, a co się dzieje, kiedy lekceważymy jej osiągnięcia? Co kiedy racjonalizm i logika są na drugim miejscu? Co się dzieje, kiedy rozum śpi.... Zapraszamy na spacer „Dawnego Tczewa”; trasa: ul. Kołłątaja - ul. Czyżykowska - ul. Parkowa - Park Miejski - ul. Kołłątaja

Budynek główny:
19:00-00.00 - Wystawa Exploratorium, sala konferencyjna, 2. piętro
Exploratorium to interaktywna i interdyscyplinarna wystawa edukacyjna, która prezentuje wybrane fenomeny nauki. Wystawa pozwala pokazać zarówno małym dzieciom, jak i dorosłym działanie podstawowych praw fizyki, logiki, astronomii i matematyki. Rozmiar i kolor eksponatów wzbudza zainteresowanie nie tylko najmłodszych. Nauka staje się ciekawsza i łatwiej przyswajalna. Na 17 stanowiskach zaprezentujemy interaktywne eksponaty, złudzenia optyczne i zagadki logiczne.

19:00-00:00 – Wystawa „20 lat wolności. Tczew 1920-1939”, parter i 1. piętro
Ekspozycja historyczna przedstawiająca dzieje Tczewa. Tym razem zostały poruszone najważniejsze aspekty z okresu międzywojennego: powrót Tczewa do Polski w 1920 roku, życie polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. Klimat epoki został podkreślony licznymi efektami multimedialnymi, które zainteresują współczesnego odbiorcę. Interaktywny quiz, multimedialna podłoga, multimedialne manekiny – to tylko niektóre z nich. Niewątpliwą atrakcją jest fotoplastykon, w którym można obejrzeć najciekawsze miejsca przedwojennego Tczewa.

Budynek mały:
19.00–00.00 – Warsztaty robotyki, sala warsztatowa, parter

Konstruowanie i programowanie prawdziwych działających robotów z klocków lego, które wyposażone są w silniki, czujniki i mikrokontrolery. Roboty, które mogą zbudować uczestnicy, to m.in: łaziki marsjańskie, roboty sumo, roboty zwiadowcze.

19.00–00.00 – Warsztaty z eksperymentów, sala 101, 1. piętro
Przeprowadzenie i obserwacja najciekawszych doświadczeń naukowych z zakresu chemii, fizyki i ekologii. Zajęcia stanowią połączenie doskonałej rozrywki z nauką. W programie: wybuchowe eksperymenty z użyciem odczynników chemicznych, suchego lodu i ciekłego azotu.

19.00–00.00 – Pokaz kuchni molekularnej, sala 104, 2. piętro
Głównym celem pokazu jest odkrywanie przez widzów nowych smaków i ciekawych form, chwilowe oderwanie się od tradycji kulinarnych. Wszystko zaprezentowane w formie zabawy i interakcji z kucharzem: tworzenie jadalnej ziemi w kompozycji deserowej, sorbetów z nietypowych składników, drinków o zaskakujących formach i nowych smakach oraz rozbijanie owoców na cząstki. Będziemy przełamywać lęk do ciekłego azotu i suchego lodu. Zapewniamy dużo dymu!

19.00-00.00 - Pokazy i olimpiada robotów oraz druku 3D, sala 201, 3. piętro
To miejsce, gdzie prezentujemy wiele interesujących robotów, m.in. te stworzone z klocków LEGO, dinozaury ze sztuczną inteligencją czy drukarkę 3D. Olimpiada robotów to interaktywna atrakcja dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy zmagają się ze sobą w Walkach robotów Lego SUMO oraz Wyścigach robotów Lego. Za pomocą zestawu drukarki 3D można w łatwy i szybki sposób stworzyć modele i prototypy przedmiotów o niewielkich rozmiarach.

Fabryka Sztuk, ul. Podmurna 15:
19:00-00:00 – Wystawa „Amor Patriae Nostra Lex… Bitwa pod Tczewem 1627”, 1. piętro
To opowieść o bitwie polsko-szwedzkiej, która rozegrała się pod Tczewem w czasie wojny o ujście Wisły toczonej w latach 1626-1629. Podczas dwóch sierpniowych dni 1627 roku podtczewskie Lubiszewo stało się sceną zaciętych zmagań wojennych. Naprzeciw siebie stanęli dwaj wybitni wodzowie: hetman Stanisław Koniecpolski i król szwedzki Gustaw II Adolf. Wystawa zapoznaje nas z przyczynami, przebiegiem i konsekwencjami bitwy. Możemy nie tylko oglądać uzbrojenie czy kopie grafik z epoki, ale również mamy okazję dowiedzieć się, dlaczego husarię nazywano „skrzydlatą jazdą” oraz zagra
w popularne na szlacheckich i królewskich dworach gry planszowe. Uzupełnienie ekspozycji stanowi film „Gniew husarii” zrealizowany i udostępniony przez Studio filmowe Crusader Films.

19:00-22:30 – Warsztaty plastyczne: Dworska rewia mody, 1. piętro
Wykonamy charakterystyczny element XVII-wiecznego stroju dworskiego, czyli perukę (z waty, papieru oraz różnorodnych ozdób).

CENTRUM KONSERWACJI WRAKÓW STATKÓW I MUZEUM WISŁY
Centrum Konserwacji Wraków Statków obchodzi swoją pierwszą noc muzeów, więc w naszym tczewskim oddziale NMM pokażemy tego wieczoru wszystko, co najlepsze. Oprócz oprowadzania po nowej wystawie w Muzeum Wisły, konkursach i zabawach, przygotowanych przez nasz Dział Edukacji oraz pięknych historiach o zabytkowych jachtach, które będziemy opowiadać naszym gościom – w gotowości będzie nasz Dział Konserwacji.

Z antresoli będzie można obserwować pracę konserwatorów na żywo. Irena, Piotr, Lucyna, Grażyna, wolontariusz Artur i nasz wspaniały stolarz Tadeusz pokażą nocnym tczewskim gościom jak kąpie się zabytki w gigantycznych wannach i jak dokumentuje je przy użyciu skanera laserowego mycie zabytków. Będziemy czyścić zabytki mechanicznie oraz strumieniem ciepłego powietrza, a głównym punktem programu będzie uruchomienie ogromnej suwnicy.

Po zmroku budynek Centrum Konserwacji Wraków Statków rozbłyśnie na kolorowo i będzie prawdopodobnie najjaśniejszym punktem w Tczewie! A wszyscy mali goście, którzy tego wieczoru odwiedzą tczewski oddział Narodowego Muzeum Morskiego dostaną słodki upominek!

GNIEW
Również w Gniewie nie zabraknie interesujących atrakcji. O 20.00 wystąpi chór gregoriański Schola Cantorum Gymevensis. Później odbędzie się teatr cienia pt. „Emilka w poszukiwaniu wiosny” (godz. 21.15). Na placu turniejowym gniewskiego zamku również będzie ciekawie. O godz. 23.00 rozpocznie się Turniej Chrapiących Rycerzy. Przed zakończeniem wydarzenia, czyli o godz. 23.45, odbędzie się losowanie nagród. Szczegóły na załączonym plakacie.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto