Energa wymienia stare liczniki na takie do zdalnego odczytu Energa wymienia stare liczniki na takie do zdalnego odczytu

Energa wymienia stare liczniki na takie do zdalnego odczytu (© archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dzień dobry, elektrownia - już niedługo nie usłyszymy tych słów przez drzwi czy domofon od pracownika zakładu energetycznego, odwiedzającego odbiorców w celu spisania stanu licznika. Gdańska Energa wymienia stare liczniki na nowoczesne do zdalnego odczytu zużycia energii elektrycznej.

Skończą się rozliczenia zużycia energii według prognoz oraz późniejsze rozliczanie nadpłat i niedopłat. Nowoczesne liczniki na bieżąco rejestrują rzeczywiste zużycie energii elektrycznej i za to zużycie klienci będą otrzymywać rachunki. System zdalnego odczytu reaguje także natychmiast na zanik niskiego napięcia, co znacznie skróci czas ponownego przywrócenia dostaw.

W Pomorskiem firma zainstalowała już ponad 2100 takich urządzeń. Najwięcej - blisko 1500 liczników do zdalnego odczytu Energa-Operator zamontowała na Półwyspie Helskim, głównie w Chałupach, Kuźnicy i Juracie. Po około 200 takich urządzeń zastąpiło stare liczniki w Gdańsku, Rotmance i Kartuzach.

- Najważniejszą zaletą zdalnego odczytu jest jak najczęstsze pozyskiwanie pełnych danych pomiarowych, łatwe przesyłanie ich do systemów bilingowych oraz wystawianie odbiorcy faktury za dostarczoną energię elektryczną - mówi Marek Czapliński z Energi-Operatora, odpowiedzialny za wdrożenie zdalnego odczytu na Półwyspie Helskim. - Pozyskiwane dzięki częstym odczytom profile użytkowników pozwolą sprzedawcom energii na przygotowanie dla odbiorców szerokiego zakresu korzystnych taryf uwzględniających obciążenia sieci.

Do końca tego roku zdalnym odczytem objęci zostaną wszyscy odbiorcy przemysłowi. Do końca 2016 r. spółka chce zamontować nowoczesne liczniki u wszystkich odbiorców indywidualnych. System zdalnego odczytu jest jednym z priorytetów zapisanych w strategii rozwoju spółki na lata 2009-2015. W tym roku Energa-Operator przeznaczy na to 30 mln zł.

- Zadania, jakie sobie wyznaczyliśmy, pozwolą nam zasłużyć na miano najnowocześniejszego dostawcy energii - mówi Jacek Rózga, odpowiedzialny za projekt w gdańskim oddziale Energi-Operatora.

Zdalny odczyt energii wprowadzany jest już w wielu krajach Europy. Zgodnie z prognozami Unii Europejskiej do 2012 roku 25-40 proc. gospodarstw domowych wyposażonych będzie w liczniki umożliwiające zdalny odczyt. Liderami w instalacji tego typu urządzeń są Szwecja i Norwegia, gdzie zostali w nie wyposażeni niemal wszyscy użytkownicy energii elektrycznej. We Włoszech państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Enel zainstalowało liczniki do zdalnego odczytu już u 95 proc. użytkowników. Masowo są one wprowadzane również w Hiszpanii, Danii i Finlandii. W Irlandii i Holandii urządzenia do inteligentnego pomiaru mają być zainstalowane u wszystkich odbiorców do 2013 roku.

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość (gość)

Bo się skończy firma "krzak" z telefonem komórkowym w razie nieobecności domowników podczas obchodu liczników.

Wiem co mówię (gość)

- kradną bogaci to i nam biedakom sie opłaci. Czy Wy to rozumiecie ? Pozdrawiam

mg (gość)

przed comiesięcznym podawaniem stanu przez np. SMS, mail, strone www, telefon?????? Tak im zależy na tym jak eskimosom na ociepleniu klimatu. Nie chcą w tej chwili przyjmować comiesięcznych odczytów, a za faktury tak rozliczane poberają dodatkową kase. Chyba kpią w żywe oczy.

ciekawy (gość)

NIE MOŻNA TEŻ PODKRĘCIĆ NASZEGO ZUŻYCIE ? CIEKAWE :( KTO WIE O CO CHODZI TO SIĘ DOMYŚLI JAK TO DZIAŁA.

alek (gość)

to teraz wiem z kad te chore ceny za prad trzeba wymieniac a za nasze pieniadze , oszusci , zlodzieje

Młody (gość)

"w tym roku Energa-Operator przeznaczy na to 30 mln zł"... a na kogo przełożą sie koszty ?? Oj, znowu podwyżka będzie za koszty przesyłu etc.

Złota rączka (gość)

- oby tylko nie wymieniali przewodów sieci przesyłowych na kable....no bo jak sie wtedy wieczorem zachaczyć do lini ? No nie ? Pozdrawiam

MarioBrosEPGD (gość)

nienamiejscu. Mówi się : Dzień dobry ENERGA;
Elektrownia produkuje enegie elektryczną , a Energa ją sprzedaje,
to jest wielka różnica

Więcej na temat: