Wybierz region

Wybierz miasto

  Zapis czata z Maciejem Turnowieckim, prezesem BKS Lechia Gdańsk

  Autor: klima

  2007-06-11, Aktualizacja: 2008-05-16 16:36

  Moderator: Witam Gościa i Państwa i zapraszam do zadawania pytań. Maciej_Turnowiecki: Witam serdecznie. waldex44: Witam. Kiedy zacznie się budowa Baltic Areny? Maciej_Turnowiecki: Jeśli wszystko pójdzie ...


  Moderator: Witam Gościa i Państwa i zapraszam do zadawania pytań.

  Maciej_Turnowiecki: Witam serdecznie.


  waldex44: Witam. Kiedy zacznie się budowa Baltic Areny?

  Maciej_Turnowiecki: Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną 2008.


  marcin_j5: Czy Lechia Gdańsk będzie w przyszłości gospodarzem Stadionu Baltic Arena?

  Maciej_Turnowiecki: Gospodarzem nie , lecz użytkownikiem, będziemy tam mieli swoja siedzibę, będziemy rozgrywać swoje mecze na stadionie Balic Arena.


  marcin_j5: Czy Lechia nawiąże do czasów swojej świetności z lat 80-ych, kiedy to zdobyła Puchar Polski ( pokonując Piasta Gliwice 2:1 ) oraz Superpuchar Polski ( pokonując Lecha Poznań 1:0 ). A jeżeli tak, to jaką Pan widzi drogę ku temu?

  Maciej_Turnowiecki: W 2001 roku rozpoczęliśmy wszystko od zera, dziś jesteśmy w czołówce II ligi, w naszych planach jest zrównoważony rozwój sportowy i organizacyjny. Chcemy awansować, chcemy grać o najwyższe cele, i zrobimy wszystko żeby odbyło sie to jak najszybciej. Często jednak tak jest, że nie zawsze wszystkie terminy pokrywają sie z oczekiwaniami kibiców.


  marcin_j5: Czy myśli Pan ewentualnie o wzmocnieniach zarówno jeśli idzie o piłkarzy oraz sztab szkoleniowy. Jeśli tak, to kto zasili szeregi Lechii i kto będzie nowym jej trenerem?

  Maciej_Turnowiecki: Pracujemy nad wzocnieniami, zarówno drużyny jak i sztabu szkoleniowego. Wszystko w określonych ramach finansowych, jest jednak za wcześnie by mówic o nazwiskach. Kluczowa kwestią jest zatrudnienie dyrektora sportowego, który byłby odpowiedzialny min. za transfer.
  Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi kandydatami.


  Gdańszczanka: W razie gdy jednak Lechii nie uda się dostać do pierwszej ligi, nie boicie się derbów Trójmiasta: Lechia Gdańsk - Arka Gdynia? Wiadomo, że kibice oby dwóch klubów są, delikatnie mówiąc, nie przyjaźnie nastawieni do siebie...

  Maciej_Turnowiecki: Derby to sól piłki nożnej, powinny odbywać się z udziałem kibiców. Jako klub zrobimy wszystko, żeby w Gdańsku było bezpiecznie. Od nowego sezonu zamierzamy wprowadzic pełna identyfikację kibiców zasiadających na trybunach odkrytych.


  ~Talib: Czy to prawda że Real Madryt interesuje się klubem bo głośno o tym ?? Ponoć zwiadowcy byli na ostatnim meczu czy ktoś ich zauważył??

  Maciej_Turnowiecki: W ostatnim tygodniu na stadionie w Gdańsku byli Amerykanie, ale nie była to wizyta związana z futbolem, lecz z wizyta Busha. Nic mi nie wiadomo na temat wizyty przedstawicieli Real Madryt.


  ~Fc_PRUSZCZ_Gd: Czy orientuje się Pan jakie kary finansowe mogą spotkać nasz ukochany klub po meczu z Ruchem Chorzów?I czy klub jako organizator nie ma sobie niczego do zarzucenia?

  Maciej_Turnowiecki: Jeśli chodzi o kary to wszystko w rękach Wydziału Dyscypliny PZPN, który zbiera sie 14.06. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby było to bezpieczne widowisko, przyjazd kibiców z Chorzowa w sile 1,5 tys. zniweczył nasze plany.


  ~wiola_w-ch: Chciałbym się dowiedzieć kiedy Lechia ma pierwszy sparing ?

  Maciej_Turnowiecki: Nie ma jeszcze ustalonej listy sparing- partnerów. Jest w trakcie ustalania. Znajdzie się na niej na pewno jakiś I-ligowiec. Staramy się dobrać silnych przeciwników.


  ~bialozieloni: Kiedy będzie podgrzewana murawa i oswietlenie??

  Maciej_Turnowiecki: MOSiR, który jest zarządcą stadionu planuje oddać oświetlenie do użytku już jesienią. Jeśli chodzi o podgrzewaną murawę - plany są na przełom lutego i marca 2008.


  ~zygas70: Czy może się Pan ustosunkować do listu "kibiców" opublikowanego w DB dnia 8.06 w sprawie postępowania dyrekcji i "Zarządu" klubu?

  Maciej_Turnowiecki: Nie zgadzam sie z tezami postawionymi w tym liście, na pełne wyjaśnienie przyjdzie czas. Wspólnie z DB w najbliższym czasie organizujemy debatę na temat Lechii, z udziałem przedstawicieli miasta, kibiców i osób zaangażowanych w działalność klubu. Piąte miejsce w II lidze to jedno z najwyższych, jakie w ciągu ostatnich 15 lat zajęliśmy.


  ~bialozieloni: Czy pewna firma naftowa z Gdańska będzie sponsorem LECHII czy temat jest juz zamknięty?

  Maciej_Turnowiecki: Złożyliśmy ofertę, czekamy na odzew.


  ~CETNAR: Do kiedy kontrakt z klubem ma Piotr Cetnarowicz?

  Maciej_Turnowiecki: Do grudnia 2007.


  ~sitek_LG: Czy Lechia wiąże swoja przyszłość ze Sławkiem Wojciechowskim?

  Maciej_Turnowiecki: Lecha, jako klub - wiąże przyszłość z tym zawodnikiem.


  ~labuda: Czy to Pana pomysł, aby prezydent Adamowicz zaproponował grę Arki na Baltic Arenie to pana sugestia?

  Maciej_Turnowiecki: Nie. Nie jestem zwolennikiem tego pomysłu.


  ~Grabarz666: W ostatnich meczach Lechia nie sprawuje sie dobrze... Dlaczego?

  Maciej_Turnowiecki: Trener Borkowski został zobligowany do przygotowania raportu - podsumowania sezonu. Czekamy na raport, wówczas zarząd klubu ustosunkuje sie do niego. To kwestia najbliższych dni.


  ~KaroleX: Panie prezesie, jak Pan skomentuje plotki jakoby między trenerem Borkowskim, a niektórymi zawodnikami dochodziło do konfliktów? Mówiło się o Wojciechowskim, wcześniej z tego powodu karierę zakończył Sierpiński, a to nie jedyne nazwiska. Jakie jest stanowisko klubu w tej sprawie?

  Maciej_Turnowiecki: Nie słyszałem o konflikcie Sierpińskiego z Borkowskim, co więcej, obydwaj panowie współpracują, ich role - pierwszego trenera oraz skauta od wyszukiwania młodych talentów - są ze sobą ściśle powiązane.

  Maciej_Turnowiecki: Co do Wojciechowskiego, każdy ma prawo mieć inne zdanie niż trener. Natomiast trener jest szefem i zawodnik musi się podporządkować.


  ~labuda: Czy to prawda, że gotowe juz są wszystkie dokumenty sportowej spółki akcyjnej z głównym udziałowcem Miastem Gdańsk? Jeśli nie, to na jakim etapie jest tworzenie SSA Lechia?

  Maciej_Turnowiecki: To prawda, że przygotowujemy dokumenty wspólnie z przedstawicielami gdańskiego magistratu. Jesteśmy bliżej niż dalej.


  ~sitek_LG: Czy w przyszłym sezonie zmienia sie ceny biletów?

  Maciej_Turnowiecki: Nie, nie planujemy podwyżek.


  ~labuda: Czy Jacek Kurski pomaga klubowi, czy są to tylko tzw. gesty pod publikę?

  Maciej_Turnowiecki: Jacek Kurski jest na pewno Lechistą, z krwi i kości. Dzięki jego zabiegom udało się szybko w ostatnim czasie pozyskać możnego sponsora - Energa.


  ~sitek_LG: Jak oceni Pan wspolprace z kibicami Lechii zwłaszcza ze Stowarzyszeniem 'Lechisci'?

  Maciej_Turnowiecki: Wzorcowa, realizowaliśmy wspólnie kilka akcji i na pewno dużo więcej zrealizujemy.


  ~KaroleX: Kto odpowie za nieudane transfery, które zostały ostatnio poczynione? Czy Lechia planuje w miarę szybko zatrudnić dyrektora sportowego, aby zmniejszyć ilość transferowych pomyłek?

  Maciej_Turnowiecki: Będziemy analizować czego zabrakło tym piłkarzom w Lechii (w innych klubach prezentowali się bardzo dobrze), jak wspominałem kwestia zatrudnienia dyrektora sportowego jest dla Lechii kwestią kluczową. Ale tez wyraźnie trzeba podkreślić, że rynek jest płytki, te osoby które się do nas zgłaszają są często z negatywną piłkarską przeszłością. Szukamy idealnego rozwiązania.


  ~Grabarz666: Jak Pan myśli, Lechia jest w stanie zostać mistrzem Polski?

  Maciej_Turnowiecki: W przyszłości na pewno - tak.


  ~labuda: Czy można powiedzieć, że Jest Pan człowiekiem Prezydenta Adamowicza w Lechii?

  Maciej_Turnowiecki: Przez 4 lata byłem rzecznikiem Prezydenta Adamowicza, emocjonalnie czuję się związany z Miastem i Gdańskiem.


  ~KaroleX: Czy miał Pan juz okazję zapoznać się z raportem przydatności zawodników, który miał być dzisiaj przedstawiony przez trenera Borkowskiego? Jak on wygląda? Ile nazwisk jest do "odstrzalu" i czy w zamian przyjdzie tyle samo zawodników?

  Maciej_Turnowiecki: Raport trafi na wieczorne posiedzenie zarządu. Bedziemy go analizować i wówczas podjęte zostaną decyzje. W środę wszystko będzie wiadomo.


  ~Zawiedziony: Kiedy doczekamy się Orange Ekstraklasy ???

  Maciej_Turnowiecki: Miejmy nadzieję, że za rok. Lechia jest takim klubem, który zawsze musi sobie stawiać najwyższe cele.


  ~michal: Jak klub zamierza walczyć z chamstwem i rasizmem na trybunach, dodam tylko, że nie są to kibice siedzący pod zegarem?

  Maciej_Turnowiecki: Prowadzimy szeroko zakrojoną akcję edukacyjną. Od nowego sezonu będzie pełna identyfikacja kibiców, rozbudowany monitoring, co ułatwi eliminację niewłaściwych zachowań.


  ~labuda: Czy to prawda, że obecny skład Zarządu klubu nie pozwala Panu na "działanie z rozmachem"?

  Maciej_Turnowiecki: Nie wiem nic na ten temat. Powoli, wspólnymi siłami rozpędzamy lokomotywę , która nazywa sie Lechia.


  ~ati: Czy trener Borkowski zachowa swoje stanowisko, mimo opini większości kibiców?

  Maciej_Turnowiecki: Trener Borkowski to wyjątkowa postać, od dziecka związana z Lechią. I w Lechii jest jego miejsce pracy - niezależnie od posady.


  ~Grabarz666: Przewiduje Pan jakieś transfery Lechii? Jakieś ciekawe..

  Maciej_Turnowiecki: Oczywiście, że tak. Będzie to uwarunkowane budżetem klubu na kolejny sezon.


  kyre92: Witam czy jest możliwe aby Lechia zagrała sparing z Legią ????

  Maciej_Turnowiecki: Jest.


  ~sponsor_konkretny_dzis_wieczor!!: Kiedy Lechia stworzy grupę scauto na miarę FC Barcelony ?

  Maciej_Turnowiecki: Jak będzie miała taki budżet jak Barcelona :)


  ~Gin: Czy może Pan podać na jakie pozycje klub będzie szukał wzmocnień?

  Maciej_Turnowiecki: Prawa obrona, lewa obrona, atak.


  ~sitek_LG: Kogo widziałby Pan na stanowisku dyrektora sportowego w Lechii?

  Maciej_Turnowiecki: Osobę z dużym doświadczeniem i autorytetem, która byłaby jednocześnie głosem doradczym dla sztabu trenerskiego pierwszej drużyny. Byłoby wyśmienicie, gdyby był to ktoś związany z Gdańskiem i naszym klubem.


  ~kiko: Jaki cel na przyszły rok postawi piłkarzom zarząd? Czy jest realna szansa na pozyskanie wartościowych młodszych zawodników chcących osiągnąć sukces?

  Maciej_Turnowiecki: Lechia zawsze gra o najwyższe cele, szukamy młodych, wartościowych piłkarzy. Ostatnio nawet organizowaliśmy test-mecze dla najlepszych, młodych futbolistów z regionu.


  ~labuda: Czy czuje się Pan bardziej kibicem, czy działaczem?

  Maciej_Turnowiecki: Od przeszło ćwierćwiecza serce mam biało- zielone.


  ~labuda: Czy zdecydowałby sie Pan na pracę w innym trójmiejskim klubie, jeśli ten złożyłby bardzo intratną propozycję? Np. pan Krauze w Arce.

  Maciej_Turnowiecki: Nie ma takiej opcji.


  ~labuda: Czy sam amatorsko pogrywa Pan w piłkę nożną?

  Maciej_Turnowiecki: Kiedyś tak, teraz ze względu na obowiązki - brakuje czasu.


  ~labuda: Czy kierowanie pracami Zarządu Lechii, to Pana jedyna praca, czy dzieli ją Pan z innymi obowiązkami?

  Maciej_Turnowiecki: Jedyna.


  ~__a_ja_sobie_gram_na_gramofonie;: Co myśli Pan o pomyśle Pana prezydenta by Baltic Arena była wspólnym stadionem Lechii i Arki???

  Maciej_Turnowiecki: Nie jestem - jak już mówiłem - zwolennikiem tego pomysłu.


  ~osinho: Ile będzie wynosił budżet na przyszły sezon?

  Maciej_Turnowiecki: Celem jest - jak największy, minimum to jest zachowanie budżetu z ub. sezonu.


  CETNAR: Czy zastanawiacie się nad zainstalowaniem na całym stadnionie monitoringu, by wyeliminować w końce pseudokibiców?

  Maciej_Turnowiecki: Już o tym mówiłem, nie tylko monitoring, ale również pełna identyfikacja przy wejściu na obiekt.


  ~keype: Czy klub rozmawiał z Bobo Kaczmarkiem o ewentualnym objęciu przez niego funkcji dyrektora sportowego Lechii?

  Maciej_Turnowiecki: Myślę, że w obecnej sytuacji - Bobo Kaczmarek jest asystentem trenera kadry - takie rozwiązanie przynajmniej teraz nie jest realne.


  marcin_j5: Istnieje ewentualność, że aktualni beniaminkowie mogą nie spełnić wymogów licencyjnych. Czy Lechia w przypadku awansu albo ewentualnego zastąpienia któregoś z beniaminków byłaby gotowa gotowa do gry w Orange Ekstraklasa. Spełnicie wymogi licencyjne?

  Maciej_Turnowiecki: Większość spełniamy, kłopot jest z oświetleniem. Być może udałoby się uzyskać prolongatę na dostosowanie obiektu , bowiem świtało będzie gotowe na jesieni tego roku.


  CETNAR: Jaki zagraniczny klub piłkarski najbardziej Pan lubi?

  Maciej_Turnowiecki: Lazio Rzym.


  ~Gin: Czy może Pan podać nazwiska zawodników z których rezygnujecie?

  Maciej_Turnowiecki: Będzie to możliwe dopiero w środę. Dziś zapoznamy się z raportem sztabu trenerskiego, jutro i w środę rano - rozmawiamy z drużyną.


  ~labuda: Czy za pracę w Lechii pobiera Pan wynagrodzenie, czy pracuje Pan społecznie?

  Maciej_Turnowiecki: Pobieram.


  ~labuda: Jak układa sie współpraca klubu z kibicami? Czy klub ma jakieś życzenia co do tej współpracy?

  Maciej_Turnowiecki: Współpracy klub-kibice należy by poświęcić więcej niż jeden akapit, stąd jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu, konieczne bedzie spotkanie zarządu z kibicami. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły, do dyspozycji.


  ~KaroleX: Czy nie uważa Pan, że w tym roku do awansu zabrakło szerszej ławki rezerwowych? Proszę spojrzeć na Ruch, który przyjechał do Gdańska bez Łudzińskiego i Ćwielonga, grali inni, a z ławki wchodził... Mikulenas. Dla porównania - w Lechii niemal wszyscy zdrowi, a z ławki wszedł...ânkA_:)

  Maciej_Turnowiecki: W kadrze jest 28 osób. Część graczy eliminowały kontuzje, dlaczego tak często ? - to tez wyjaśni raport Borkowskiego.


  ~ona_2: Czy może Pan podać nazwisko najlepszego zawodnika, ale nie takiego, którego cała społeczność wielbi, media lansują, tylko najlepszego według Pana?

  Maciej_Turnowiecki: Prezesowi klubu bardzo niezręcznie jest wymieniać takiego piłkarza z nazwiska. Na pewno postawą w ostatnich meczach - na słowa uznania - załużył bramkarz Mateusz Bąk.


  ~sitek_LG: Czy Mateusz Bąk otrzymuje jakieś propozycje gry w innych klubach?

  Maciej_Turnowiecki: Nic mi o tym nie wiadomo. Przez rok związany jest jeszcze kontraktem z Lechią.


  ~CETNAR: kto Pana zawiódł z piłkarzy w zakończonym sezonie?

  Maciej_Turnowiecki: Nie ma jednego zawodnika, jest paru piłkarzy, od których zarząd oczekiwał znacznie więcej niż prezentowali.

  Maciej_Turnowiecki: Ponieważ czas się kończy, na pozostałe pytania odpowiem pisemnie w najbliższym czasie w portalu naszemiasto.pl. Dziękuję serdecznie, Tylko Lechia.


  Moderator: Dziękuje za pytania, a Gościowi a udział w czacie.

  Czat przeprowadziły

  Marzena Klimowicz
  Grażyna Pietrzak


  Moderator: Witam Gościa i Państwa i zapraszam do zadawania pytań.

  Maciej_Turnowiecki: Witam serdecznie.


  waldex44: Witam. Kiedy zacznie się budowa Baltic Areny?

  Maciej_Turnowiecki: Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną 2008.


  marcin_j5: Czy Lechia Gdańsk będzie w przyszłości gospodarzem Stadionu Baltic Arena?

  Maciej_Turnowiecki: Gospodarzem nie , lecz użytkownikiem, będziemy tam mieli swoja siedzibę, będziemy rozgrywać swoje mecze na stadionie Balic Arena.


  marcin_j5: Czy Lechia nawiąże do czasów swojej świetności z lat 80-ych, kiedy to zdobyła Puchar Polski ( pokonując Piasta Gliwice 2:1 ) oraz Superpuchar Polski ( pokonując Lecha Poznań 1:0 ). A jeżeli tak, to jaką Pan widzi drogę ku temu?

  Maciej_Turnowiecki: W 2001 roku rozpoczęliśmy wszystko od zera, dziś jesteśmy w czołówce II ligi, w naszych planach jest zrównoważony rozwój sportowy i organizacyjny. Chcemy awansować, chcemy grać o najwyższe cele, i zrobimy wszystko żeby odbyło sie to jak najszybciej. Często jednak tak jest, że nie zawsze wszystkie terminy pokrywają sie z oczekiwaniami kibiców.


  marcin_j5: Czy myśli Pan ewentualnie o wzmocnieniach zarówno jeśli idzie o piłkarzy oraz sztab szkoleniowy. Jeśli tak, to kto zasili szeregi Lechii i kto będzie nowym jej trenerem?

  Maciej_Turnowiecki: Pracujemy nad wzocnieniami, zarówno drużyny jak i sztabu szkoleniowego. Wszystko w określonych ramach finansowych, jest jednak za wcześnie by mówic o nazwiskach. Kluczowa kwestią jest zatrudnienie dyrektora sportowego, który byłby odpowiedzialny min. za transfer.
  Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi kandydatami.


  Gdańszczanka: W razie gdy jednak Lechii nie uda się dostać do pierwszej ligi, nie boicie się derbów Trójmiasta: Lechia Gdańsk - Arka Gdynia? Wiadomo, że kibice oby dwóch klubów są, delikatnie mówiąc, nie przyjaźnie nastawieni do siebie...

  Maciej_Turnowiecki: Derby to sól piłki nożnej, powinny odbywać się z udziałem kibiców. Jako klub zrobimy wszystko, żeby w Gdańsku było bezpiecznie. Od nowego sezonu zamierzamy wprowadzic pełna identyfikację kibiców zasiadających na trybunach odkrytych.


  ~Talib: Czy to prawda że Real Madryt interesuje się klubem bo głośno o tym ?? Ponoć zwiadowcy byli na ostatnim meczu czy ktoś ich zauważył??

  Maciej_Turnowiecki: W ostatnim tygodniu na stadionie w Gdańsku byli Amerykanie, ale nie była to wizyta związana z futbolem, lecz z wizyta Busha. Nic mi nie wiadomo na temat wizyty przedstawicieli Real Madryt.


  ~Fc_PRUSZCZ_Gd: Czy orientuje się Pan jakie kary finansowe mogą spotkać nasz ukochany klub po meczu z Ruchem Chorzów?I czy klub jako organizator nie ma sobie niczego do zarzucenia?

  Maciej_Turnowiecki: Jeśli chodzi o kary to wszystko w rękach Wydziału Dyscypliny PZPN, który zbiera sie 14.06. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby było to bezpieczne widowisko, przyjazd kibiców z Chorzowa w sile 1,5 tys. zniweczył nasze plany.


  ~wiola_w-ch: Chciałbym się dowiedzieć kiedy Lechia ma pierwszy sparing ?

  Maciej_Turnowiecki: Nie ma jeszcze ustalonej listy sparing- partnerów. Jest w trakcie ustalania. Znajdzie się na niej na pewno jakiś I-ligowiec. Staramy się dobrać silnych przeciwników.


  ~bialozieloni: Kiedy będzie podgrzewana murawa i oswietlenie??

  Maciej_Turnowiecki: MOSiR, który jest zarządcą stadionu planuje oddać oświetlenie do użytku już jesienią. Jeśli chodzi o podgrzewaną murawę - plany są na przełom lutego i marca 2008.


  ~zygas70: Czy może się Pan ustosunkować do listu "kibiców" opublikowanego w DB dnia 8.06 w sprawie postępowania dyrekcji i "Zarządu" klubu?

  Maciej_Turnowiecki: Nie zgadzam sie z tezami postawionymi w tym liście, na pełne wyjaśnienie przyjdzie czas. Wspólnie z DB w najbliższym czasie organizujemy debatę na temat Lechii, z udziałem przedstawicieli miasta, kibiców i osób zaangażowanych w działalność klubu. Piąte miejsce w II lidze to jedno z najwyższych, jakie w ciągu ostatnich 15 lat zajęliśmy.


  ~bialozieloni: Czy pewna firma naftowa z Gdańska będzie sponsorem LECHII czy temat jest juz zamknięty?

  Maciej_Turnowiecki: Złożyliśmy ofertę, czekamy na odzew.


  ~CETNAR: Do kiedy kontrakt z klubem ma Piotr Cetnarowicz?

  Maciej_Turnowiecki: Do grudnia 2007.


  ~sitek_LG: Czy Lechia wiąże swoja przyszłość ze Sławkiem Wojciechowskim?

  Maciej_Turnowiecki: Lecha, jako klub - wiąże przyszłość z tym zawodnikiem.


  ~labuda: Czy to Pana pomysł, aby prezydent Adamowicz zaproponował grę Arki na Baltic Arenie to pana sugestia?

  Maciej_Turnowiecki: Nie. Nie jestem zwolennikiem tego pomysłu.


  ~Grabarz666: W ostatnich meczach Lechia nie sprawuje sie dobrze... Dlaczego?

  Maciej_Turnowiecki: Trener Borkowski został zobligowany do przygotowania raportu - podsumowania sezonu. Czekamy na raport, wówczas zarząd klubu ustosunkuje sie do niego. To kwestia najbliższych dni.


  ~KaroleX: Panie prezesie, jak Pan skomentuje plotki jakoby między trenerem Borkowskim, a niektórymi zawodnikami dochodziło do konfliktów? Mówiło się o Wojciechowskim, wcześniej z tego powodu karierę zakończył Sierpiński, a to nie jedyne nazwiska. Jakie jest stanowisko klubu w tej sprawie?

  Maciej_Turnowiecki: Nie słyszałem o konflikcie Sierpińskiego z Borkowskim, co więcej, obydwaj panowie współpracują, ich role - pierwszego trenera oraz skauta od wyszukiwania młodych talentów - są ze sobą ściśle powiązane.

  Maciej_Turnowiecki: Co do Wojciechowskiego, każdy ma prawo mieć inne zdanie niż trener. Natomiast trener jest szefem i zawodnik musi się podporządkować.


  ~labuda: Czy to prawda, że gotowe juz są wszystkie dokumenty sportowej spółki akcyjnej z głównym udziałowcem Miastem Gdańsk? Jeśli nie, to na jakim etapie jest tworzenie SSA Lechia?

  Maciej_Turnowiecki: To prawda, że przygotowujemy dokumenty wspólnie z przedstawicielami gdańskiego magistratu. Jesteśmy bliżej niż dalej.


  ~sitek_LG: Czy w przyszłym sezonie zmienia sie ceny biletów?

  Maciej_Turnowiecki: Nie, nie planujemy podwyżek.


  ~labuda: Czy Jacek Kurski pomaga klubowi, czy są to tylko tzw. gesty pod publikę?

  Maciej_Turnowiecki: Jacek Kurski jest na pewno Lechistą, z krwi i kości. Dzięki jego zabiegom udało się szybko w ostatnim czasie pozyskać możnego sponsora - Energa.


  ~sitek_LG: Jak oceni Pan wspolprace z kibicami Lechii zwłaszcza ze Stowarzyszeniem 'Lechisci'?

  Maciej_Turnowiecki: Wzorcowa, realizowaliśmy wspólnie kilka akcji i na pewno dużo więcej zrealizujemy.


  ~KaroleX: Kto odpowie za nieudane transfery, które zostały ostatnio poczynione? Czy Lechia planuje w miarę szybko zatrudnić dyrektora sportowego, aby zmniejszyć ilość transferowych pomyłek?

  Maciej_Turnowiecki: Będziemy analizować czego zabrakło tym piłkarzom w Lechii (w innych klubach prezentowali się bardzo dobrze), jak wspominałem kwestia zatrudnienia dyrektora sportowego jest dla Lechii kwestią kluczową. Ale tez wyraźnie trzeba podkreślić, że rynek jest płytki, te osoby które się do nas zgłaszają są często z negatywną piłkarską przeszłością. Szukamy idealnego rozwiązania.


  ~Grabarz666: Jak Pan myśli, Lechia jest w stanie zostać mistrzem Polski?

  Maciej_Turnowiecki: W przyszłości na pewno - tak.


  ~labuda: Czy można powiedzieć, że Jest Pan człowiekiem Prezydenta Adamowicza w Lechii?

  Maciej_Turnowiecki: Przez 4 lata byłem rzecznikiem Prezydenta Adamowicza, emocjonalnie czuję się związany z Miastem i Gdańskiem.


  ~KaroleX: Czy miał Pan juz okazję zapoznać się z raportem przydatności zawodników, który miał być dzisiaj przedstawiony przez trenera Borkowskiego? Jak on wygląda? Ile nazwisk jest do "odstrzalu" i czy w zamian przyjdzie tyle samo zawodników?

  Maciej_Turnowiecki: Raport trafi na wieczorne posiedzenie zarządu. Bedziemy go analizować i wówczas podjęte zostaną decyzje. W środę wszystko będzie wiadomo.


  ~Zawiedziony: Kiedy doczekamy się Orange Ekstraklasy ???

  Maciej_Turnowiecki: Miejmy nadzieję, że za rok. Lechia jest takim klubem, który zawsze musi sobie stawiać najwyższe cele.


  ~michal: Jak klub zamierza walczyć z chamstwem i rasizmem na trybunach, dodam tylko, że nie są to kibice siedzący pod zegarem?

  Maciej_Turnowiecki: Prowadzimy szeroko zakrojoną akcję edukacyjną. Od nowego sezonu będzie pełna identyfikacja kibiców, rozbudowany monitoring, co ułatwi eliminację niewłaściwych zachowań.


  ~labuda: Czy to prawda, że obecny skład Zarządu klubu nie pozwala Panu na "działanie z rozmachem"?

  Maciej_Turnowiecki: Nie wiem nic na ten temat. Powoli, wspólnymi siłami rozpędzamy lokomotywę , która nazywa sie Lechia.


  ~ati: Czy trener Borkowski zachowa swoje stanowisko, mimo opini większości kibiców?

  Maciej_Turnowiecki: Trener Borkowski to wyjątkowa postać, od dziecka związana z Lechią. I w Lechii jest jego miejsce pracy - niezależnie od posady.


  ~Grabarz666: Przewiduje Pan jakieś transfery Lechii? Jakieś ciekawe..

  Maciej_Turnowiecki: Oczywiście, że tak. Będzie to uwarunkowane budżetem klubu na kolejny sezon.


  kyre92: Witam czy jest możliwe aby Lechia zagrała sparing z Legią ????

  Maciej_Turnowiecki: Jest.


  ~sponsor_konkretny_dzis_wieczor!!: Kiedy Lechia stworzy grupę scauto na miarę FC Barcelony ?

  Maciej_Turnowiecki: Jak będzie miała taki budżet jak Barcelona :)


  ~Gin: Czy może Pan podać na jakie pozycje klub będzie szukał wzmocnień?

  Maciej_Turnowiecki: Prawa obrona, lewa obrona, atak.


  ~sitek_LG: Kogo widziałby Pan na stanowisku dyrektora sportowego w Lechii?

  Maciej_Turnowiecki: Osobę z dużym doświadczeniem i autorytetem, która byłaby jednocześnie głosem doradczym dla sztabu trenerskiego pierwszej drużyny. Byłoby wyśmienicie, gdyby był to ktoś związany z Gdańskiem i naszym klubem.


  ~kiko: Jaki cel na przyszły rok postawi piłkarzom zarząd? Czy jest realna szansa na pozyskanie wartościowych młodszych zawodników chcących osiągnąć sukces?

  Maciej_Turnowiecki: Lechia zawsze gra o najwyższe cele, szukamy młodych, wartościowych piłkarzy. Ostatnio nawet organizowaliśmy test-mecze dla najlepszych, młodych futbolistów z regionu.


  ~labuda: Czy czuje się Pan bardziej kibicem, czy działaczem?

  Maciej_Turnowiecki: Od przeszło ćwierćwiecza serce mam biało- zielone.


  ~labuda: Czy zdecydowałby sie Pan na pracę w innym trójmiejskim klubie, jeśli ten złożyłby bardzo intratną propozycję? Np. pan Krauze w Arce.

  Maciej_Turnowiecki: Nie ma takiej opcji.


  ~labuda: Czy sam amatorsko pogrywa Pan w piłkę nożną?

  Maciej_Turnowiecki: Kiedyś tak, teraz ze względu na obowiązki - brakuje czasu.


  ~labuda: Czy kierowanie pracami Zarządu Lechii, to Pana jedyna praca, czy dzieli ją Pan z innymi obowiązkami?

  Maciej_Turnowiecki: Jedyna.


  ~__a_ja_sobie_gram_na_gramofonie;: Co myśli Pan o pomyśle Pana prezydenta by Baltic Arena była wspólnym stadionem Lechii i Arki???

  Maciej_Turnowiecki: Nie jestem - jak już mówiłem - zwolennikiem tego pomysłu.


  ~osinho: Ile będzie wynosił budżet na przyszły sezon?

  Maciej_Turnowiecki: Celem jest - jak największy, minimum to jest zachowanie budżetu z ub. sezonu.


  CETNAR: Czy zastanawiacie się nad zainstalowaniem na całym stadnionie monitoringu, by wyeliminować w końce pseudokibiców?

  Maciej_Turnowiecki: Już o tym mówiłem, nie tylko monitoring, ale również pełna identyfikacja przy wejściu na obiekt.


  ~keype: Czy klub rozmawiał z Bobo Kaczmarkiem o ewentualnym objęciu przez niego funkcji dyrektora sportowego Lechii?

  Maciej_Turnowiecki: Myślę, że w obecnej sytuacji - Bobo Kaczmarek jest asystentem trenera kadry - takie rozwiązanie przynajmniej teraz nie jest realne.


  marcin_j5: Istnieje ewentualność, że aktualni beniaminkowie mogą nie spełnić wymogów licencyjnych. Czy Lechia w przypadku awansu albo ewentualnego zastąpienia któregoś z beniaminków byłaby gotowa gotowa do gry w Orange Ekstraklasa. Spełnicie wymogi licencyjne?

  Maciej_Turnowiecki: Większość spełniamy, kłopot jest z oświetleniem. Być może udałoby się uzyskać prolongatę na dostosowanie obiektu , bowiem świtało będzie gotowe na jesieni tego roku.


  CETNAR: Jaki zagraniczny klub piłkarski najbardziej Pan lubi?

  Maciej_Turnowiecki: Lazio Rzym.


  ~Gin: Czy może Pan podać nazwiska zawodników z których rezygnujecie?

  Maciej_Turnowiecki: Będzie to możliwe dopiero w środę. Dziś zapoznamy się z raportem sztabu trenerskiego, jutro i w środę rano - rozmawiamy z drużyną.


  ~labuda: Czy za pracę w Lechii pobiera Pan wynagrodzenie, czy pracuje Pan społecznie?

  Maciej_Turnowiecki: Pobieram.


  ~labuda: Jak układa sie współpraca klubu z kibicami? Czy klub ma jakieś życzenia co do tej współpracy?

  Maciej_Turnowiecki: Współpracy klub-kibice należy by poświęcić więcej niż jeden akapit, stąd jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu, konieczne bedzie spotkanie zarządu z kibicami. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły, do dyspozycji.


  ~KaroleX: Czy nie uważa Pan, że w tym roku do awansu zabrakło szerszej ławki rezerwowych? Proszę spojrzeć na Ruch, który przyjechał do Gdańska bez Łudzińskiego i Ćwielonga, grali inni, a z ławki wchodził... Mikulenas. Dla porównania - w Lechii niemal wszyscy zdrowi, a z ławki wszedł...ânkA_:)

  Maciej_Turnowiecki: W kadrze jest 28 osób. Część graczy eliminowały kontuzje, dlaczego tak często ? - to tez wyjaśni raport Borkowskiego.


  ~ona_2: Czy może Pan podać nazwisko najlepszego zawodnika, ale nie takiego, którego cała społeczność wielbi, media lansują, tylko najlepszego według Pana?

  Maciej_Turnowiecki: Prezesowi klubu bardzo niezręcznie jest wymieniać takiego piłkarza z nazwiska. Na pewno postawą w ostatnich meczach - na słowa uznania - załużył bramkarz Mateusz Bąk.


  ~sitek_LG: Czy Mateusz Bąk otrzymuje jakieś propozycje gry w innych klubach?

  Maciej_Turnowiecki: Nic mi o tym nie wiadomo. Przez rok związany jest jeszcze kontraktem z Lechią.


  ~CETNAR: kto Pana zawiódł z piłkarzy w zakończonym sezonie?

  Maciej_Turnowiecki: Nie ma jednego zawodnika, jest paru piłkarzy, od których zarząd oczekiwał znacznie więcej niż prezentowali.

  Maciej_Turnowiecki: Ponieważ czas się kończy, na pozostałe pytania odpowiem pisemnie w najbliższym czasie w portalu naszemiasto.pl. Dziękuję serdecznie, Tylko Lechia.


  Moderator: Dziękuje za pytania, a Gościowi a udział w czacie.

  Czat przeprowadziły

  Marzena Klimowicz
  Grażyna Pietrzak

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)