Wybierz region

Wybierz miasto

  Tczew. Czy archeolodzy rozpoczną prace w mieście?

  Autor: Józef M. Ziółkowski

  2005-11-02, Aktualizacja: 2005-11-02 10:07

  W czasie rozmów o rewitalizacji Starego Miasta w Tczewie pojawia się pytanie o zabytki archeologiczne. Okazuje się, że w Urzędzie Miejskim brakuje informacji o badaniach archeologicznych, które były prowadzone przed ...

  W czasie rozmów o rewitalizacji Starego Miasta w Tczewie pojawia się pytanie o zabytki archeologiczne. Okazuje się, że w Urzędzie Miejskim brakuje informacji o badaniach archeologicznych, które były prowadzone przed laty w Tczewie. Zrodził się więc pomysł, by zlecić je ponownie, zaproponowano już nawet miejsca, w których warto kopać. Pozostaje tylko pytanie, kto za to zapłaci?


  - Rozmawialiśmy o tej sprawie z pracownikami Muzeum Archeologicznego w Gdańsku - mówi Mirosław Pobłocki, wiceprezydent Tczewa. - Tczew jest pozbawiony wyników badań.
  Skoro wraca się do tradycji i chce się odtworzyć miejsca, gdzie przebiegały kiedyś mury obronne, a przy nich utworzyć planty czyli tereny rekreacyjne, to trzeba wrócić do sprawy wykopalisk archeologicznych i zobaczyć co jest pod ziemią. Okazało się, że jest możliwość zlecenia celowych badań archeologicznych. W efekcie pojawiło się kilka wstępnych propozycji miejsc, w których można by je przeprowadzić. Jednym z nich jest pl. Hallera, pod którym istnieją zasypane piwnice dawnego ratusza.
  - Podobne badania archeologiczne trwają na rynku w Krakowie - dodaje Mirosław Pobłocki.
  Ciekawym miejscem jest też Brama Wodna istniejąca w pobliżu ul. Wodnej. Mogą tam być pozostałości z dawnych lat. Brama do połowy jest zasypana ziemią. Jak twierdzą starsi tczewianie, w pobliżu bramy jest zasypana stalowa krata, którą ongiś nią zamykano.


  Kolejna lokalizacja prac to teren murów obronnych przy ul. Rybackiej. W tym przypadku istnieje problem, bo teren jest prywatny. W przypadku decyzji o badaniach trzeba będzie uzyskać zgodę właściciela. Ostatnia lokalizacja to teren przy ul. Zamkowej, gdzie prawdopodobnie znajdował się zamek tczewski. Tymi badaniami najbardziej zainteresowane jest Muzeum Archeologiczne.
  Jest też wiele innych propozycji badań archeologicznych, między innymi wzdłuż murów obronnych, fosy i portu pokrzyżackiego. Pozostaje jednak pytanie o pieniądze, kto ma je wyłożyć? Wiceprezydent Pobłocki uważa, że badania mogłyby być wykonane na koszt Muzeum Archeologicznego lub Urzędu Miejskiego. Ważniejszą jednak sprawą jest to, czy istnieje społeczne przyzwolenie na wykonanie takich badań.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)