Wybierz region

Wybierz miasto

  Studzienice. Projekty herbu spod ręki profesora

  Autor: Marcin Pacyno

  2007-12-28, Aktualizacja: 2007-12-28 07:42

  Gmina Studzienice, jako ostatnia w powiecie bytowskim, rozpoczęła starania o ustalenie herbu i flagi. Ma już projekty i teraz czeka na opinie mieszkańców.

  Gmina Studzienice, jako ostatnia w powiecie bytowskim, rozpoczęła starania o ustalenie herbu i flagi. Ma już projekty i teraz czeka na opinie mieszkańców.  W powiecie bytowskim tylko gminy Lipnica i Studzienice nie mają herbów. Ta pierwsza co prawda już przed ponad rokiem rozpoczęła starania o herb, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznało, że projekt jest niezgodny z kanonami heraldyki. Gmina sama przygotowała projekty. W Studzienicach zrobiono to nieco inaczej.


  – Nasze projekty przygotował profesor Alfred Znamierowski z instytutu heraldyki – podkreśla Jerzy Szpakowski, wójt Studzienic. – Zrobiliśmy tak, aby mieć pewność, że będą spełniać zasady heraldyczne, bo ministerstwo stawia ostre kryteria.

  Studzienice postawiły na gryfa symbolizującego gminę kaszubską. Na jednym z projektów jest także znak Rodła.


  – Ma on symbolizować walkę o polskość – dodaje wójt.

  Pojawiają się również sosna i buk, co ma z kolei przypominać o tym, że gmina Studzienice jest położona wśród lasów. Projekty uwzględniają nie tylko sam herb, ale też flagę i witacze, które mają stanąć na obrzeżach gminy.


  – Jesteśmy dopiero na samym początku drogi, a czasy gdy nadawano bez większych zastrzeżeń herby gminom już się skończyły – zaznacza wójt, który ma nadzieję, że pomoc specjalisty będzie kluczem do sukcesu.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)