Wybierz region

Wybierz miasto

  Pelplin. Najstarszy mieszkaniec gminy lubi sobie zatańczyć...

  Autor: Anna Adamczyk

  2005-10-30, Aktualizacja: 2005-10-26 19:17

  Ma 98 lat. Jest żywym, energicznym mężczyzną. I niewątpliwie nie wygląda na swoje lata. Bronisław Kurek z Pelplina jest najstarszym mieszkańcem tej gminy.

  Ma 98 lat. Jest żywym, energicznym mężczyzną. I niewątpliwie nie wygląda na swoje lata. Bronisław Kurek z Pelplina jest najstarszym mieszkańcem tej gminy. - Urodziłem się w powiecie świeckim, a potem przez długie lata mieszkałem w Kulicach - opowiada pan Bronisław. - Pracowałem na kolei, zaś żona zajmowała się domem, a w sezonie pracowała u gospodarzy.


  Pan Bronisław ma jedną córkę, z którą obecnie mieszka. - Po śmierci żony, która zmarła już 20 lat temu, cały czas byłem samodzielny - mówi jubilat. - Rok temu zamieszkałem wraz z córką.
  Najlepszymi latami dla pana Bronisława były te, kiedy mógł pracować. Aktywny był przez cały czas. Na kolei spędził 47 lat i wieku 60 lat przeszedł na emeryturę. Potem pomagał w pracach rolniczych. I tak było aż do 80 roku życiu. Jak dzisiaj mówi, nigdy nie sądził, że dane mu będzie dożyć tak pięknego jubileuszu. - Skąd tyle lat mi przyszło - zastanawia się Bronisław Kurek. - Miałem 60 lat jak przechodziłem na emeryturę, a teraz mam już tyle... Nie wiem kiedy minął ten czas.
  Jubilat cieszy się dobrym zdrowiem. - Od 38 lat nie byłem u lekarza, bo po co? - mówi pan Bronisław. - Jeść mogę, nic mi nie dolega, jest dobrze. Na zdrowie nie narzekam.


  Takiej kondycji w wieku 98 lat można jedynie pozazdrościć. Kilka dni temu Bronisław Kurek uczestniczył w zabawie tanecznej zorganizowanej dla seniorów. Balował do 22 wieczorem. - Zawsze lubiłem chodzić na zabawy, często sami je organizowaliśmy - wspomina nasz rozmówca.
  Tegoroczne urodziny jubilat obchodził z całą rodziną. O panu Bronisławie pamiętali także duchowni oraz Andrzej Stanuch, burmistrz Pelplina, który z życzeniami przybył do jubilata w dniu jego urodzin.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)