Wybierz region

Wybierz miasto

  Objazdowy koszmar trasy nr 7

  Autor: PIoS

  2005-10-21, Aktualizacja: 2005-10-21 13:30

  Z protestami mieszkańców, listami, skargami, petycjami a nawet blokadami dróg muszą się uporać władze powiatu nowodworskiego, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Austostrad i wykonawcy remontu kolejnego odcinka trasy nr ...

  Z protestami mieszkańców, listami, skargami, petycjami a nawet blokadami dróg muszą się uporać władze powiatu nowodworskiego, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Austostrad i wykonawcy remontu kolejnego odcinka trasy nr 7, z Kiezmarku do Jazowej. Cierpią również kierowcy.


  Koniec remontu pierwszego etapu remontu "siódemki" (z Kiezmarku do Nowego Dworu Gd.) ma zakończyć się 30 listopada. Jak twierdzą drogowcy, jest to termin możliwy do zrealizowania.


  Obecnie największe kontrowersje wzbudza kwestia objazdu trasy nr 7, przez gminę Ostaszewo. Cały ruch aut z tej drogi, łącznie z ciężarowymi tirami, musi poruszać się wąską drogą lokalną. Od początku uruchomienia objazdu w sierpniu na tym 12 kilometrowym odcinku wydarzyło się już 7 wypadków i kolizji drogowych. Obyło się na szczęście bez ofiar, lecz mieszkańcy gminy Ostaszewo protestują przeciwko, ich zdaniem, nie dotrzymanym warunkom bezpieczeństwa.


  Przed tygodniem mieszkańcy Nowej Kościelnicy przez dwie godziny, z 15 - minutowymi przerwami blokowali objazd ?siódemki?. W ten sposób chcieli zwrócić na siebie uwagę samorządowców i wykonawców zastępczej trasy, firmy Necso. Domagali się zapewnienia bezpieczeństwa, bo we wsi po lewej stronie jezdni nie ma chodnika.

  - Nasza cierpliwość już się wyczerpała - zapewnia Zbigniew Krokosz, mieszkaniec Nowej Kościelnicy i radny powiatowy. - Nie chodzi nam o wstrzymanie ruchu, ale o manifestację naszego niezadowolenia.
  Przypomnijmy, że modernizacja drogi krajowej nr 7 miała poprawić warunki jazdy kierowcom oraz przynieść korzyści mieszkańcom okolicznych wsi. Tymczasem inwestycja skomplikowała im życie.


  Starosta nowodworski, Miorsław Molski, 15 lipca br. podpisał porozumienie z firmą Necso. W dokumencie tym przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gd. zezwolili firmie na wykorzystanie drogi powiatowej na odcinku Nowa Kościelnica - Ostaszewo - Lubieszewo na trasę zastępczą na czas remontu ?siódemki?. Niestety, w dokumencie nie było mowy o wykonaniu chodnika w Nowej Kościelnicy. Tym samym Necso zostało zwolnione z wykonania tego zadania.

  Także mieszkańcy Nowego Dworu Gd. postanowili zadbać o swoje interesy i bezpieczeństwo. Osoby mieszkające przy ul. Warszawskiej, przez którą od 15 kwietnia 2006 przez 6 miesięcy będzie prowadził objazd trasy nr 7, wysłały pismo do starosty nowodworskiego, z prośbą o wyjaśnienia.


  - Jesteśmy przerażeni, ponieważ obecnie nawierzchnia drogi, przy której mieszkamy znajduje się w fatalnym stanie. Przejeżdżające pojazdy powodują wstrząsy, pękanie ścian oraz osłabianie fundamentów - czytamy w piśmie mieszkańców do starosty.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)