Wybierz region

Wybierz miasto

  Miliony na uratowanie skarbów kultury Pomorza

  Autor: opinie@prasabalt.gda.pl

  2009-04-01, Aktualizacja: 2009-03-31 21:28

  Twierdza Wisłoujście w Gdańsku, Grodzisko w Sopocie oraz zagrody wiejskie w Swołowie w gminie Słupsk to historyczne perełki Pomorza, których rewitalizacja i lepsze przystosowanie do potrzeb turystyki zostały wsparte ...

  Twierdza Wisłoujście w Gdańsku, Grodzisko w Sopocie oraz zagrody wiejskie w Swołowie w gminie Słupsk to historyczne perełki Pomorza, których rewitalizacja i lepsze przystosowanie do potrzeb turystyki zostały wsparte unijnymi funduszami. Wczoraj Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego, podpisał z opiekunami tych obiektów umowy w sprawie wykorzystania dotacji.
  Dzięki unijnej pomocy w Sopocie przy średniowiecznym Grodzisku powstanie pawilon wystawienniczo-edukacyjny, wyposażony w komputery i urządzenia teletechniczne. Powstanie zbiornik retencyjny oraz drewniane pomosty. - Grodzisko będzie dostępne dla turystów przez cały rok - zapewnia Henryk Paner, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Finał prac nastąpiw maju 2011 roku.
  - Unijna dotacja dla unikatowej w skali europejskiej Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku to jeden z warunków udostępnienia tej fortyfikacji do zwiedzania - informuje Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Niewykluczone, że po wykonaniu prac, już w 2011 roku, będzie można oglądać przynajmniej część twierdzy. Dotacja zostanie przeznaczona na remont bastionu Furta Wodna.
  We wsi Swołowo, istniejącej już w średniowieczu, położonej na północny zachód od Słupska, za fundusze z Brukseli "odżyją" następne zagrody chłopskie - bardzo charakterystyczne dla tamtejszego regionu, zwanego Krainą w Kratę, a przedstawiające styl architektury szachulcowej. Gospodarstwa zostaną odbudowane. - Będzie można w nich zobaczyć, jak dawniej wiodło się bogatym pomorskim chłopom, uprawiającym bardzo urodzajną glebę - mówi Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Restytucja domów i budynków gospodarskich jest kontynuacją przedsięwzięcia rozpoczętego kilka lat temu. Do tej pory zrekonstruowano w Swołowie m.in. Zagrodę Albrechta. Obiekt otwarto w porozumieniu z ostatnią jego właścicielką, która w 1945 roku wyjechała do Niemiec.
  Kwota niemal 15 mln złotych, przydzielona naszym muzeom, to zaledwie część potrzeb. Koszt realizacji dofinansowanych projektów szacowany jest na ponad 24 mln zł. Beneficjenci - instytucje kultury, które otrzymały dofinansowanie - muszą się postarać o resztę. Część nakładów pokryją samorządy. Niewykluczone, że zrealizowanie zamierzeń będzie tańsze niż wynika to z kosztorysów. W trakcie przetargów okazuje się bowiem, że firmy dość znacznie obniżają swe żądania. Dowodem może tu być np. wynik przetargu na budowę stadionu w Gdańsku. Podobnie zdarzyło się w Wejherowie przy budowie dróg, gdzie sumy żądane przez wykonawców były niższe o 20-30 proc. od wartości kosztorysowej robót.
  Pomorskie stara się o premię z nadwyżki unijnych funduszy, jaką posiada Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Musimy jednak udowodnić, że potrafimy dotacje bardzo dobrze wykorzystać.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)