Wybierz region

Wybierz miasto

  Kociewie. Unia stawia kolejne wymogi rolnikom

  Autor: Krystyna Paszkowska

  2005-10-27, Aktualizacja: 2005-10-26 18:23

  Produkujesz surowce na paszę, samą paszę, czy też przewozisz lub handlujesz środkami żywienia zwierząt? Zgłoś taką działalność w powiatowym inspektoracie weterynarii do końca tego roku.

  Produkujesz surowce na paszę, samą paszę, czy też przewozisz lub handlujesz środkami żywienia zwierząt? Zgłoś taką działalność w powiatowym inspektoracie weterynarii do końca tego roku. W przeciwnym razie nie będziesz mógł dalej jej prowadzić. To kolejne wymogi stawiane przez Unię Europejską.


  - Takiego zgłoszenia musi dokonać również rolnik, który nie produkuje paszy u siebie, a na przykład jedynie sprzedaje zboża na paszę - mówi Andrzej Górzyński, powiatowy lekarz weterynarii w Tczewie. - To samo dotyczy też przygotowania paszy dla zwierząt, które później mają trafić na rynek. Tu nie chodzi o żadne uzyskiwanie numeru regon, czy załatwianie innych formalności, jak przy zakładaniu nowej działalności. To tylko zwykłe zgłoszenie tego czym dotychczas się zajmuje. Odpowiednie druki zostały już rozesłane do urzędów gmin. To co ważne - zgłoszenie jest bezpłatne.
  Co prawda rolnicy już przyzwyczaili się do co rusz to nowych wymogów stawianych im przez Unię Europejską, jednak kolejne, przynajmniej niektórych z nich, mocno denerwują...
  - To kolejny sposób na utrudnienie nam życia - uważa Adam Kamiński, rolnik z Lignów Szlacheckich, w gm. Pelplin. - A tak naprawdę, to ta cała zaraza idzie z Unii, a nie od nas. Wystarczy wspomnieć wściekłe krowy. I po co komu taka biurokracja?


  Z dniem 1 stycznia 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące wymagań w zakresie higieny pasz. Oznacza to że wszystkie podmioty prowadzące działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem, przechowywaniem, transportem lub dystrybucją pasz są zobowiązane są powiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii. Mają czas do końca tego roku.
  - A co to ma ze mną wspólnego? - to pierwsza reakcja większości rolników na pytanie o konieczność dokonania takiego zgłoszenia. - Przecież ja nie produkuję żadnej paszy.
  Okazuje się, że w całej tej sprawie nie chodzi tylko o producentów pasz, czyli firmy prowadzące taką działalność. Wystarczy, że rolnik produkuje jakieś surowce na paszę, na przykład zboże...
  - Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, jakie mogą mieć rolnicy w związku z tym rozporządzeniem przygotowałem w punktach informacje kogo ono dotyczy - mówi Andrzej Górzyński, powiatowy lekarz weterynarii w Tczewie. - Zarejestrować działalność powinien rolnik indywidualny i przedsiębiorstwo produkujące surowce roślinne przeznaczone na pasze dla zwierząt gospodarskich.


  Ten sam obowiązek ciąży na rolniku indywidualnym i przedsiębiorstwie produkującym pasze dla zwierząt gospodarskich przeznaczonych do skarmiania we własnym gospodarstwie lub na sprzedaż. Działalność powinny zgłosić również podmioty handlujące paszami dla zwierząt gospodarskich, jak i przechowujące je lub transportujące.
  - Z rejestracją rolnicy nie powinni mieć większych problemów - uważa Teresa Szałas, kier. Terenowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie. - Informacja od powiatowego lekarza weterynarii jest bardzo czytelna. Druki zgłoszeń otrzymali sołtysi.
  Podobnie jest w innych gminach powiatu tczewskiego.
  O konieczności rejestracji działalności na szeroko rozumianym rynku paszowym rolnicy powiadomieni zostali m.in. na posiedzeniach rolniczego samorządu.


  - Nie potrafię zrozumieć po co te kolejne papierki - uważa Adam Kamiński, rolnik z Lignów Szlacheckich, w gm. Pelplin. - Przecież wiadomo, że jak u rolnika w gospodarstwie nie jest czysto, a zwierzęta są marnej kondycji, to i tak nikt od niego nic nie kupi. Rolnik higieny przestrzegał i przestrzega. Nasze przetwory "idą" zagranicę i nikt nie ma do nich zastrzeżeń. To już zakrawa na jakąś paranoję. To kolczyki, to ptasia grypa, a teraz jeszcze rejestruj człowieku działalność... Zarejestruję, ale komu to potrzebne?


  Andrzej Górzyński

  powiatowy lekarz weterynarii

  w Tczewie


  - Przepisów unijnego rozporządzenia nie stosuje się tylko w przypadku wytwarzania pasz i żywienia zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności zużywanej w tym gospodarstwie, w którym są one hodowane. Czyli jedynie taki rolnik, który wszystko co produkuje, od początku (zboże, siano na pasze) do końca (hodowla i ubój drobiu, czy trzody) zużywa tylko na potrzeby własnego gospodarstwa nie musi tego zgłaszać.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)