Wybierz region

Wybierz miasto

  Kociewie. Ruch na cmentarzach

  Autor: Iza Kraszewska

  2005-10-31, Aktualizacja: 2005-10-30 14:48

  1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Jak co roku w tym dniu odwiedzamy groby bliskich. Na cmentarzach od kilku dni panuje ruch. Sprzedawcy kwiatów i zniczy nie narzekają na brak klientów.

  1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Jak co roku w tym dniu odwiedzamy groby bliskich. Na cmentarzach od kilku dni panuje ruch. Sprzedawcy kwiatów i zniczy nie narzekają na brak klientów.


  - Najwięcej kwiatów i zniczy schodzi dzień przed i dokładnie 1 listopada - mówią panie sprzedające kwiaty przy cmentarzach. - Ludzie kupują najczęściej naturalne chryzantemy, cięte lub w doniczkach.
  Tradycyjnie powodzeniem cieszą się również wieńce z sztucznych kwiatów, ponieważ są trwalsze. Ich ceny nie są wygórowane, ale klienci i tak bardzo często targują się z sprzedającymi. Za ładny wieniec trzeba zapłacić od 12 do 15 złotych.
  - Wiadomo, że kwiaty nie są towarem trwałym, dlatego często 1 listopada znacząco obniżamy ceny, chcemy sprzedać wszystko, co mamy - mówią sprzedawcy.
  Klienci często decydują się na świeże kwiaty. W tym roku za jedną ciętą chryzantemę płaci się od 1 zł do 5 zł, w zależności od wielkości kwiata. Podobnie jest z tymi w doniczkach. Im więcej kwiatów, tym droższe. Jeżeli chodzi o kolory, to króluje biel, żółć i bordo.


  Sprzedawcy jednak potwierdzają, że 1 listopada największy interes można zrobić na zniczach. Ich ceny kształtują się średnio od 1 do 30 złotych, w zależności z jakiego tworzywa są zrobione.
  - Sprowadzamy nawet na zamówienie specjalne znicze - mówi jedna z pań sprzedające znicze na ul. 30 Stycznia. - Czasem mają one bardzo oryginalny wygląd. W tym roku na przykład mamy zamówienia na takie w kształcie monstrancji czy anioła.
  - Kwiaty nie są jeszcze tak drogie, zapłaciłem za doniczkę 5 złotych - mówi Zygmunt Szulc z Tczewa. - Mam w Tczewie na cmentarzach cztery groby do uporządkowania. Jak co roku obawiam się tuż przed Świętem Zmarłych złodziei. Są oni bezkarni, kradną kwiaty i znicze z grobów, a potem sprzedają je przy cmentarzach.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)