Wybierz region

Wybierz miasto

  Kociewie. Policjanci podsumowali Akcję Znicz

  Autor: Anna Adamczyk, Jarosław Stanek

  2005-11-03, Aktualizacja: 2005-11-02 18:34

  Dwie osoby zabite, ośmiu rannych, sześciu nietrzeźwych kierowców - to smutny bilans tegorocznej Akcji Znicz prowadzonej przez policję w powiecie starogardzkim. W powiecie tczewskim było spokojniej.

  Dwie osoby zabite, ośmiu rannych, sześciu nietrzeźwych kierowców - to smutny bilans tegorocznej Akcji Znicz prowadzonej przez policję w powiecie starogardzkim. W powiecie tczewskim było spokojniej. Doszło tylko do dwóch wypadków drogowych i kilku kolizji.


  Na Drodze Owidzkiej osiemnastolatek, który miał prawo jazdy zaledwie od pół roku, kierując bmw z nadmierną prędkością, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w jadącego z przeciwka vw passata. 54-letni kierowca passata zmarł w szpitalu. Ranny został również kierujący bmw. Z kolei w okolicy Miradowa na drodze nr 22 toyota carina, kierowana przez 31-letniego mieszkańca Elbląga, na prostym odcinku drogi zjechała ze swojego pasa ruchu i uderzyła w jadącego z przeciwnego kierunku vw golfa. W wyniku tego uderzenia 81-letnia pasażerka golfa zginęła na miejscu, a kierujący oraz druga pasażerka zostali ranni. Obrażenia odnieśli również dwaj pasażerowie z toyoty i kierowca. Policja nie wyklucza, że i w tym przypadku przyczyną była nadmierna prędkość.
  Ostatniego dnia października toyota corolla potrąciła na al. Jana Pawła II w Starogardzie Gd. ośmiolatka, który wbiegł na jezdnię.


  Spokojnie było w powiecie tczewskim. 1 listopada, kiedy wszyscy odwiedzaliśmy groby naszych najbliższych i kiedy ruch na drogach był bardzo duży, nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Patrole policyjne kontrolowały ruch na wszystkich większych tczewskich skrzyżowaniach. Policjanci zapewniali też dojazd do cmentarzy.
  - Kierowcy w zdecydowanej większości stosowali się do poleceń funkcjonariuszy - mówi Krzysztof Bielski, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - Nie udało się jednak uniknąć drobnych stłuczek. Najczęściej kierowcy najeżdżali na tył poprzedzającego ich auta.
  W sumie w czasie prowadzonej przez tczewskich funkcjonariuszy drogówki Akcji Znicz doszło do 15 kolizji drogowych na drogach powiatu tczewskiego. Były to stłuczki, w wyniku których nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń ciała.


  • podinsp. Marek Trzebiatowski, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Starogardzie Gd.


  - Tegoroczna akcja była prowadzona dłużej niż ubiegłoroczna. Było bardziej niebezpiecznie niż rok temu. Wówczas w Pinczynie, w gminie Zblewo, odnotowaliśmy potrącenie pieszego. W tym roku 1 listopada był bardzo spokojny. Jednak najtragiczniejsza była sobota, 29 października. O ile całe województwo wypadło dobrze, to w naszym powiecie było bardzo źle.


  • Podinspektor Marek Trzebiatowski ze starogardzkiej KPP apeluje o rozwagę za kierownicą. Dodaje też, że warto wymienić opony na zimowe. Odradza kupowanie używanych, bo tracą one swoje właściwości z upływem czasu, mimo to, że ich bieżnik nie wygląda na zużyty.


  • Akcja Znicz prowadzona była w całym kraju. Bilans jest szokujący. Na drogach zginęło 95 osób, a 785 zostało rannych. Za kierownicą usiadło ok. dwóch tysięcy pijanych kierowców! Na drogach w całej Polsce pracowało ok. 15 tys. policjantów.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)