Wybierz region

Wybierz miasto

  GTC ma gwarancje, rusza z budową A1

  Autor: Jacek Klein

  2009-07-02, Aktualizacja: 2009-07-01 21:43

  Gdańsk Transport Company na dniach zacznie roboty budowlane na kolejnym odcinku autostrady A1 - z Nowych Marzów do Torunia - który ma być gotowy do końca 2011 r.

  Gdańsk Transport Company na dniach zacznie roboty budowlane na kolejnym odcinku autostrady A1 - z Nowych Marzów do Torunia - który ma być gotowy do końca 2011 r. We wtorek późnym wieczorem spółka podpisała z Ministerstwem Finansów umowę gwarancyjną na wypłatę środków z Krajowego Funduszu Drogowego. Uchwałę, zezwalającą ministrowi finansów na udzielenie gwarancji, przyjęła Rada Ministrów. Koszt inwestycji to ok. 1 mld euro.
  Podpisanie umowy było niezbędne do przelewu pieniędzy w ramach zaciągniętych kredytów w Europejskim Banku Inwestycyjnym, Nordic Investment Banku oraz Svensk ExportKredit.
  - W ciągu kilku dni zwrócimy się z wnioskiem kredytowym - mówi Aleksander Kozłowski, doradca zarządu Gdańsk Transport Company. - Pieniądze powinny wpłynąć w połowie lipca. Niezależnie od tego już ruszamy z zasadniczymi pracami budowlanymi.
  Roboty będą trwały na całym 60-kilometrowym odcinku. Prace przygotowawcze już zostały zakończone. Na budowie zatrudnionych zostanie ponad 2000 pracowników.
  GTC podpisało także z ministrem infrastruktury towarzyszące umowy zastawu finansowego na rachunkach bankowych.
  Zgodnie z harmonogramem umowy koncesyjnej na budowę i eksploatację drogi, GTC ma czas do końca 2011 roku na oddanie jej.
  - Jeżeli nie zajdą nieprzewidziane zdarzenia, takie jak na przykład klęski żywiołowe, zdążymy z budową na czas - zapewnia Kozłowski.
  Najdłużej będzie trwała budowa mostu na Wiśle pod Grudziądzem. Odcinek autostrady A1 Nowe Marzy - Toruń, tak jak Gdańsk - Nowe Marzy, jest budowany w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Przez 30 lat koncesjonariusz będzie otrzymywał od państwa zapłatę za udostępnienie drogi. W zamian będzie odprowadzał wpływy z opłat pobieranych od kierowców. Po zakończeniu koncesji autostradę przejmie państwo.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)